تیزرینگ
تیزرینگ
۸ محل نامناسب خانه برای انبار کردن وسایل

۸ محل نامناسب خانه برای انبار کردن وسایل

۸ محل نامناسب خانه برای انبار کردن وسایل

بسیاری از ما وسایل و لباس های خود را در هر جایی که در خانه وجود دارد انبار می‌کنیم. برای این منظور معمولا از مکان هایی مانند زیرزمین، زیر تخت و حتی بالای یخچال استفاده می کنیم. اما باید در نظر داشته باشید که عواملی مانند دما، رطوبت و آفات و حشرات خانگی می توانند به لباس و تجهیزات ما آسیب برسانند. بنابراین باید بدانیم که هریک از قسمت‌های خانه برای نگهداری چه چیزهایی مناسب‌ نیستند. در زیر متداول‌ترین مکان‌ها برای نگهداری وسایل در خانه را بررسی می‌کنیم و مشکلات هر کدام را شرح می‌دهیم.

۱. زیرزمین

احتمالا زیرزمین فضای مناسبی برای انبارکردن وسایل باشد؛ فضایی تکمیل‌شده، درزبندی‌شده و بدون رطوبت از نظر انبارکردن وسایل تفاوتی با سایر قسمت‌های خانه ندارد. ولی زیرزمین تکمیل‌نشده یا شوفاژخانه چنین نیست. رطوبت و کپک اصلی‌ترین خطرات موجود در این مکان‌اند. گاهی نم و رطوبت ناشی از حمام و دست‌شویی یا باغچه مشکل‌ساز می‌شود و به اقلام انبارشده در زیرزمین آسیب می‌رساند. نوسانات دمایی نیز مشکلاتی را ایجاد می‌کنند. بنابراین نباید وسایلی را که به گرما یا سرمای شدید حساس‌اند، در زیرزمین نگهداری کنید.

معمولا یادگاری‌های خاطره‌انگیز خانوادگی مانند عکس‌ها و کاردستی‌های مدرسه در مکان‌هایی با رطوبت زیاد آسیب‌پذیرترند. اگر چیزهایی را که می‌خواهید نگه دارید دسته‌بندی کرده‌اید، با آنها مانند میراثی گران‌بها برخورد کنید و آنها را در مکانی مناسب قرار دهید. زیرزمین خانه اغلب محل تجمع حشراتی مانند هزارپا، عنکبوت و بید کاغذ (نقره‌ماهی) است. اگر این حشرات در زیرزمین خانه‌تان وجود دارند، لباس‌هایتان را در آن قرار ندهید. البته در صورت وجود سیستم گرمایش و تهویه یا دستگاه رطوبت‌گیر شرایط زیرزمین تغییر می‌کند. ولی باز هم بهتر است که وسایل را روی زمین قرار ندهید تا در صورت بروز سیل مشکلی ایجاد نشود. از ظروفی با در محکم، بسته‌های سیلیکاژل و کیسه‌های محتوی اسطوخودوس برای محافظت بیشتر از وسایل نگهداری‌شده در زیرزمین استفاده کنید.

۲. اتاق زیرشیروانی

اگر در خانه‌ای زندگی می‌کنید که اتاق زیرشیروانی دارد، باید بدانید که اینجا مکان مناسبی برای نگهداری اشیا نیست. دمای اتاق زیر شیروانی متفاوت است، به خصوص اگر آنها عایق نباشند. این نوسان دما می تواند به پارچه ها و سایر مواد آسیب برساند. اگرچه اتاق زیر شیروانی مکانی عالی برای نگهداری وسایل قدیمی به نظر می رسد، اما در برابر درجه حرارت شدید، رطوبت و آفات آسیب پذیر است. در چنین شرایطی، وسایل ظریف مانند عکس یا وسایل الکترونیکی به سرعت آسیب می بینند. برای نگهداری وسایلی که از نظر عاطفی یا عملکردی ارزشمند هستند، بهتر است از فضاهایی با دمای کنترل شده مانند کمدهای داخل خانه استفاده کنید.

چیزهایی که در برابر دما و رطوبت شدید مقاوم هستند را می توان در اتاق زیر شیروانی قرار داد، اما هرگز نباید برخی از اقلام را با نگهداری آنها در طبقه بالا به خطر بیندازید. از نگهداری لباس ها و کالاهای چرمی در اتاق زیر شیروانی خودداری کنید، زیرا ممکن است در اثر رطوبت لکه دار شوند یا در هوای خشک ترک بخورند. اگر در خانه کپسول آتش نشانی یدکی دارید، آن را در سقف هم قرار ندهید. زیرا گرمای شدید می تواند عمر و کارایی یک کپسول آتش نشانی را کاهش دهد.

مواد قابل اشتعال و سموم نیز هرگز نباید در اتاق زیر شیروانی نگهداری شوند، زیرا بخار آنها می تواند مشکل ساز باشد. در صورت آتش‌گرفتن مواد قابل‌اشتعال در اتاق زیرشیروانی، شعله‌ها بالای دستگاه هشدار دود (smoke detector) ایجاد می‌شوند که موجب می‌شود آتش بدون هشدار زبانه بکشد. نشتی سقف نیز احتمالا به وسایلی که در اتاق زیرشیروانی قرار داده‌ایم، آسیب می‌زند. بنابراین هرچیزی که در کارتن مقوایی قرار دارد، آسیب‌پذیر خواهد بود.

۳. زیر سینک

نگهداری وسایل زیر سینک آشپزخانه یا سینک حمام ممکن است استفاده هوشمندانه از فضا به نظر برسد، اما اگر لوله‌ها آسیب ببینند، می‌تواند منجر به آشفتگی بزرگی شود. لوله ها و لوله کشی ها معمولا در زیر سینک قرار دارند. نگهداری ابزار و تجهیزات زیر سینک، دسترسی به این لوله ها را در صورت نشتی یا گرفتگی دشوار می کند.  آسیب‌دیدگی بر اثر تماس با آب یکی دیگر از مشکلات احتمالی است، زیرا وسایل ممکن است در اثر چکه کردن یا نشت لوله ها خیس شوند.

۴. زیر تخت

ماکسین برادی (Maxine Brady)، طراح داخلی می گوید: فضای زیر تخت، مکانی طبیعی برای نگهداری لباس ها، کفش ها و ملافه های فصلی است. اما این می تواند یک خطر برای سلامتی باشد، زیرا تجمع گرد و غبار مشکلات زیادی را برای افراد مبتلا به آلرژی ایجاد می کند. همچنین، زیر تخت می‌تواند به راحتی به مکانی نامرتب با وسایلی که دسترسی به آن‌ها سخت است تبدیل شود.» برادی پیشنهاد می‌کند تختخوابی به سبک عثمانی بخرید تا بتوانید وسایل خود را با کیسه‌های وکیوم، جعبه‌ها و سبدها مرتب کنید. او می‌گوید: «به همه چیز دسترسی آسانی خواهید داشت و به هم ریختگی‌ها قابل مشاهده نیستند.

۵. پیشخوان آشپزخانه

سازماندهی آشپزخانه می تواند دشوار باشد، به خصوص اگر فضای کابینت زیادی نداشته باشید. اما به دلیل کمبود جا نباید پیشخوان آشپزخانه را با وسایل آشپزی پر کنید. در حالت ایده آل، پیشخوان آشپزخانه باید برای تهیه و پخت غذا استفاده شود. وسایل آشپزخانه را  سازمان‌دهی و مرتب کنید تا آشپزخانه ای کارآمد داشته باشید. قرار دادن بسیاری از وسایل برقی، ظروف یا اشیاء تزئینی روی پیشخوان باعث می شود فضا کارایی کمتری داشته باشد و نظافت آن را دشوارتر می کند. اقلامی را که به طور مرتب استفاده می کنید در اولویت قرار دهید و برای وسایلی که فضای ارزشمند پیشخوان را هدر می دهند قفسه یا قلاب نصب کنید.

۶. بالای یخچال

قرار دادن سبدها در بالای یخچال ممکن است راه حلی هوشمندانه برای استفاده بهتر از فضا به نظر برسد، اما این کار ممکن است مسیر هوارسانی دستگاه را مسدود کند و به وسایلی که در بالای یخچال قرار داده اید آسیب برساند. ممکن است یخچال مکان خوبی برای نگهداری وسایلی باشد که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند، اما در واقعیت، مکان ایده آلی نیست. گرمای تولید شده توسط دستگاه بر کیفیت برخی از اقلامی که نیاز به محیطی پایدار و خنک دارند تاثیر می گذارد. بهتر است این فضا را برای وسایل آشپزخانه ای که مرتب استفاده می کنید رزرو کنید.

۶. بالای یخچال

۷. کف انباری یا اتاق لباس (کلوزت روم)

شاید وسوسه شوید که جعبه‌ها، وسایل نظافتی و خِرت‌وپِرت‌های دیگر را کف انباری یا اتاق لباس (کلوزت روم) بگذارید و در را ببندید. ولی با این کار مشکلتان حل نمی‌شود. مارک اسمیت (Mark Smith)، طراح داخلی، می‌گوید: «انباشتن اقلام کف کلوزت روم منجر به بی‌نظمی می‌شود و پیداکردن چیزهایی را که نیاز دارید مشکل می‌کند و موجب ساییدگی و پارگی غیرضروری وسایل می‌شود.» اسمیت پیشنهاد می‌دهد که قفسه‌ها، قلاب‌ها یا نظم‌دهنده‌های آویزانی را در کلوزت روم نصب کنید تا فضا را به حداکثر برسانید و آن را مرتب نگه دارید.

۸. گاراژ

معمولاً گاراژ به محل تخلیه هر چیزی که در خانه جایی ندارد تبدیل می شود. اگرچه گاراژ مکان مناسبی برای نگهداری ماشین یا ابزار است، اما بسیاری از چیزها باید در جای دیگری ذخیره شوند. ویلو رایت (Willow Wright)، صاحب مغازه عتیقه فروشی، می گوید: «به عنوان یک صاحب مغازه عتیقه فروشی، آسیب زیادی به مبلمان چوبی که در گاراژ انبار شده است، دیده ام، که عمدتاً ناشی از رطوبت است. نوسانات دما و رطوبت برای چوب بسیار مضر است و باعث بادکردن، تاب برداشتن و ترک خوردن آن می شود. پیشنهاد می کنم هرگز مبلمان را در گاراژ قرار ندهید مگر اینکه دما و رطوبت آن تنظیم شده باشد.

علاوه بر این، چیزهایی که می توانند حیوانات یا حشرات را جذب کنند، نباید در گاراژ قرار داده شوند. همه ورودی های گاراژ را نمی توان به درستی بسته کرد، بنابراین غذای حیوانات خانگی و دانه پرندگان طعمه ای برای حیوانات خواهد بود. در گاراژ چیزی که حیوانات بتوانند روی آن بخوابند (مانند کاغذ، کتاب، تشک یا کیسه خواب) قرار ندهید.

از گاراژ برای نگهداری ابزار، تجهیزات ورزشی، میز و صندلی‌های حیاط، لاستیک و وسایل مناسب گاراژ استفاده کنید. از جمله اقلام قابل نگهداری در گاراژ کلیه اقلام مربوط به خودرو می باشد. از ضد یخ و روغن موتور گرفته تا قفسه دوچرخه و وسایل کمپینگ.

مواد قابل‌اشتعال نیز به‌دلیل خطر آتش‌سوزی و احتمال منتشرشدن بخارات خطرناک در فهرست مواردی قرار می‌گیرند که باید در گاراژ نگهداری شوند. گاراژ بهترین مکان برای ذخیره‌کردن بنزین است. باید بنزین را در ظرفی مناسب مانند پیت بنزین پلاستیکی قرمز (که همه‌جا یافت می‌شود) نگهداری کنید.

نکات پایانی

اگر خانه شما بیش از حد نامرتب است و نیاز به تمیز کردن دارد، می توانید اقلام اضافی را بفروشید. خالی‌کردن خانه از وسایل اضافی فضای ذخیره سازی با کیفیت بیشتری را برای چیزهایی که نیاز دارید فراهم می کند. این موضوع در مورد اقلام تاریخ مصرف گذشته نیز صدق می کند. محل های دفع زباله های خطرناک محلی خود را پیدا کنید تا از شر رنگ های قدیمی و مواد شیمیایی ناشناخته خلاص شوید. این به شما فضای بیشتری می دهد.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *