تیزرینگ
تیزرینگ
شکر نارگیل؛ همه‌چیز درباره این شیرین‌کننده طبیعی

شکر نارگیل؛ همه‌چیز درباره این شیرین‌کننده طبیعی

شکر نارگیل؛ همه‌چیز درباره این شیرین‌کننده طبیعی

شکر نارگیل نوعی شیرین کننده است که در سال های اخیر بسیار محبوب شده است. این قند از درخت نارگیل گرفته می شود و گفته می شود ارزش غذایی بیشتر و شاخص گلیسمی کمتری نسبت به شکر معمولی دارد. در این مقاله به بررسی صحت این ادعا می پردازیم و ضمن معرفی این شکر از فواید آن صحبت می کنیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

شکر نارگیل چیست؟

این شکر که گاهی آن را شکر نخل نارگیل نیز می‌نامند، از شیره درخت نارگیل به دست می آید، نه از خود نارگیل. این شکر به دلیل منشاء گیاهی و حداقل فرآوری آن، به یک شیرین کننده محبوب برای بسیاری از غذاهای گیاهی تبدیل شده است. از آنجایی که این شکر یک شیرین کننده طبیعی و گیاهی است، بیشتر مردم فکر می کنند ارزش غذایی آن بیشتر از شکر معمولی است، اما در واقع از نظر مواد مغذی و کالری تقریباً مشابه شکر نیشکر است.

طرز تهیه شکر نارگیل

این شکر را طی یک فرایند طبیعی دو مرحله ای تولید می شود:

  1. گل نخل نارگیل را  برش می‌دهند تا شیره‌اش در ظرف جمع شود.
  2. ظرف شیره آن را روی آتش می گذارند تا بیشتر آب آن تبخیر شود.

محصول نهایی قهوه ای و دانه ای است و شبیه شکر خام است، اما ذرات آن معمولا کوچکتر و متفاوت است.

ارزش غذایی

شکر نیشکر دارای مواد مغذی بسیاری است که در نخل نارگیل نیز یافت می شود، مانند آهن، روی، کلسیم و پتاسیم. این غذاها برای بدن بسیار مفید هستند اما در 1 واحد شکر نارگیل مقدار کافی از آنها وجود ندارد. این شکر همچنین حاوی فیبر مایع اینولین است که احتمال افزایش ناگهانی و افت ناگهانی قند خون بعد از غذا را کاهش می دهد.

ارزش غذایی یک قاشق غذاخوری شکر نارگیل به شرح زیر است:

18 کالری؛
0 گرم پروتئین؛
0 گرم چربی؛
5 گرم کربوهیدرات؛
0 گرم فیبر؛
5 گرم شکر.

فواید بالقوه شکر نارگیل

۱. جلوگیری از کاهش قند خون

۱. جلوگیری از کاهش قند خون

بدن برای تأمین انرژی خود از گلوکز استفاده می‌کند. شکر نارگیل مانند شکر قهوه‌ای و شکر سفید گلوکز خون را افزایش می‌دهد و جلوی عوارضی مانند کمبود قند خون یا هیپوگلیسمی را می‌گیرد. هیپوگلیسمی باعث می‌شود احساس گرسنگی، لرز، سرگیجه یا حالت تهوع کنید. این مشکل حتی ممکن است منجر به تشنج و کما شود. اگر دنبال شیرین‌کننده‌ای طبیعی و گیاهی می‌گردید تا گلوکز خون و انرژی خود را حفظ کنید، این شکر گزینه‌ای ایدئال است.

۲. کاهش احتمال افزایش قند خون

1 واحد از این قند مقدار کمی اینولین دارد. اینولین نوعی فیبر محلول است که احتمال افزایش و کاهش ناگهانی قند خون بعد از غذا را کاهش می دهد. غذاهای حاوی اینولین یک انتخاب سالم برای بیماران دیابتی است.

خطرات بالقوه

این شکر دارای مواد معدنی، آنتی اکسیدان و فیبر کم و کالری بالایی است. با توجه به کالری بالای این قند، مصرف مقدار زیادی از آن برای تامین مواد مغذی بدن ارزشی ندارد. متخصصان تغذیه این قند را همان قند معمولی می دانند و توصیه می کنند مصرف آن را محدود کنید. 1 قاشق غذاخوری شکر سفید دارای 16 کالری و 1 قاشق غذاخوری شکر نارگیل دارای 18 کالری است، بنابراین جایگزینی آن با شکر ساخته شده از نارگیل باعث افزایش کالری دریافتی شما می شود.

آیا شکر نارگیل از شکر معمولی مغذی‌تر است؟

شکر معمولی و شربت ذرت که سرشار از فروکتوز است ارزش غذایی ندارد و فقط کالری دارد یا کالری خالی محسوب می شود. اما شکر نارگیل دارای مقدار کمی مواد مغذی است که مهمترین آنها آهن، روی، کلسیم و پتاسیم و همچنین مواد مغذی گیاهی مانند پلی فنول ها و آنتی اکسیدان ها است. اما مقدار این مواد در مقایسه با مقدار آنها در غلات کامل کم است. کالری این قند مانند شکر معمولی بسیار زیاد است و اگر می خواهید از ارزش غذایی آن بهره مند شوید باید مقدار بسیار زیادی از آن را مصرف کنید که منطقی نیست.

آیا شاخص گلیسمی شکر نارگیل کمتر از شکر سفید است؟

شاخص گلیسمی (GI) برای اندازه‌گیری میزان افزایش قند خون پس از مصرف غذاهاست. شاخص گلسیمی شکر معمولی تقریبا ۶۰ است و شاخص گلسیمی شکر نارگیل ۵۴. البته شاخص گلیسمی برای افراد مختلف بسیار فرق می‌کند و همچنین ممکن است این عدد برای بسته‌های مختلف شکر نارگیل متفاوت باشد. از طرفی این شاخص به غذاهای دیگری که با این شکر مصرف می‌کنید، حجم وعده غذایی، زمان مصرف آن و عوامل دیگر بستگی دارد. گرچه محتوای اینولین این شکر احتمالا جذب قند را تا حدی آهسته می‌کند، هنوز مشخص نیست این تفاوت اندک در شاخص گلیسمی فایده‌ای برای سلامت بدن دارد یا نه.

شکر نارگیل همچنان شکر است!

شکر نارگیل همچنان شکر است!

مصرف بیش از حد شکر برای سلامتی مضر است زیرا باعث افزایش قابل توجه قند خون می شود. این ماده همچنین ارزش غذایی خاصی ندارد و عملاً ویتامین و مواد معدنی ندارد. علاوه بر این، شکر بیش از حد می تواند منجر به مشکلات بسیاری از جمله سندرم متابولیک، چاقی، دیابت و بیماری قلبی شود.

کارشناسان پیشنهاد می کنند که بیش از 20 درصد از کل کالری روزانه شما از شکر تامین نمی شود. اگرچه ارزش غذایی شکر نارگیل کمی بهتر از شکر معمولی است، اما اثرات منفی آن برای سلامتی تا حد زیادی یکسان است. پس این شکر را به اندازه شکر معمولی مصرف کنید.

مقایسه با سایر شیرین‌کننده‌ها

۱. شکر پالم

این دو شکر از گیاهان مختلف به دست می آیند و روش های تهیه متفاوتی دارند. (شکر پالم از جوشاندن شیره گل های نخل به دست می آید.)  با آنکه هر دو شکر رایحه‌ای مانند کارامل دارند، عده‌ای رایحه شکر پالم را دودی توصیف می‌کنند.

هنگام خرید شکر نارگیل، حتما برچسب بسته بندی را مطالعه کنید. بسیاری از شرکت ها شکر نیشکر و سایر شکرها را با این شکر مخلوط کرده و شکر نارگیل را روی بسته بندی آن می نویسند. بنابراین مهم است که لیست مواد تشکیل دهنده را بخوانید تا از نوع شکر مطمئن شوید. همچنین بسته به نوع شکر پالمی که استفاده می کنید ممکن است طعم و رنگ آن متفاوت باشد اما از نظر ارزش غذایی تفاوتی با هم ندارند.

۲. میوه مانک

معمولا میوه مانک و شکر نارگیل هر دو به‌جای شکر معمولی یا ساکروز استفاده می‌شوند. البته مزه‌ میوه مانک مثل طعم گیاه استویاست. میوه مانک در مقایسه با این شکر اندکی بهتر حل می‌شود، بنابراین انتخابی عالی برای نوشیدنی‌هاست. از طرفی شیرینی میوه مانک اندکی بیشتر است. برخلاف شکر نارگیل که به‌لطف فیبر پری بیوتیک خود اثر کمی روی قند خون دارد، میوه مانک شیرین‌کننده فاقد کالری و ارزش غذایی است که روی قند خون اثری نمی‌گذارد. البته این میوه اندکی خواص آنتی‌اکسیدانی دارد.

۳. شکر خرما

اگر به دنبال جایگزینی برای شکر هستید که ارزش غذایی بیشتری داشته باشد، شکر خرما گزینه خوبی است. این شکر به جای اینکه از خود درخت خرما درست شود، از میوه درخت خرما گرفته شده و خشک شده و به شکل پودر در می آید. بنابراین تمام مواد مغذی خرما حفظ می شود یعنی. فیبر، آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی مانند ویتامین A، ویتامین B کمپلکس، روی و آهن. اگرچه فیبر موجود در این قند باعث کاهش جذب قند می شود، اما برای بهره مندی از ارزش غذایی آن باید مقدار زیادی از آن را مصرف کنید.

برای پخت و پز، شکر نارگیل بهتر از شکر خرما است. زیرا از شیره گل های  درخت نارگیل به دست می آید در حالی که شکر خرما محصول خرمای له شده و پودر شده است که از حل شدن آن در مایعات جلوگیری می کند.

۴. عسل

نکتار شکر نارگیل بافتی شبیه عسل دارد، بنابراین می‌توانید در دستورهای آشپزی این دو را به‌جای هم استفاده کنید. بسیاری از عسل‌ها از نظر رایحه بویی مانند بوی گل دارند، در حالی که رایحه این شکر مانند کارامل است. اگر می‌خواهید از ماده‌ای استفاده کنید که شاخص گلیسمی کمتری داشته باشد، شاخص گلیسمی عسل کمی بیشتر از شکر مدنظر است. (به‌ترتیب ۵۸ و ۵۴)

۵. آگاوه

آگاوه در مقایسه با شکر نارگیل فروکتوز بیشتری دارد. شیره آگاوه از گیاه آگاوه آبی به‌ دست می‌آید  و بیشتر از شکر نارگیل فرآوری می شود، بنابراین بسیاری از مواد مغذی خود را حفظ نمی کند. طعم و عطر آگاوه خنثی تر از این شکر است و بیشتر در دستور پخت غذا استفاده می شود.

جمع‌بندی

شکر نارگیل گزینه بهتری نسبت به شکر معمولی است. این شکر به دلیل در دسترس بودن مواد مغذی بیشتر، فیبر بیشتر، استفاده گسترده تر در دستور العمل ها و شاخص گلیسمی پایین تر محبوبیت بیشتری دارد. اما برای بهره مندی از ارزش غذایی این شکر، باید مقادیر زیادی از آن را مصرف کنید که عاقلانه نیست و خطرات بالقوه ای را به همراه دارد.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *