تیزرینگ
تیزرینگ
در پیش خرید آپارتمان به این نکات حقوقی دقت کنید

در پیش خرید آپارتمان به این نکات حقوقی دقت کنید

در پیش خرید آپارتمان به این نکات حقوقی دقت کنید

پیش خرید کردن خانه یکی از کارهایی است که برای افراد نگرانی‌هایی را ایجاد می‌کند. بسیاری از افراد به امید خانه‌دار شدن یا بهتر کردن خانه خود دل به دریا می‌زنند. این افراد آپارتمانی را پیش خرید می‌کنند. با این روش می‌توانند یا در خانه بهتری اقامت کنند یا خانه خود را نو کنند. شاید هم بتوانند صاحب خانه شوند. در این شرایط سودجویان و کلاهبردارانی هم در کمین نشسته‌اند تا سرمایه و پول افراد را از چنگشان در آورند. در این حالت است که اهمیت آگاهی از قوانین پیش خرید آپارتمان اهمیت پیدا می‌کند.

معامله پیش خرید آپارتمان با چه روندی است؟

پس از صدور پروانه ساختمانی از سوی شهرداری، هر واحد به صورت مجزا شناسنامه مستقل خواهد داشت. مشخصات آپارتمان و سایر امکانات آن نیز در این سند موجود است. پس از این مرحله آگهی برای اخذ مجوز منتشر می شود. پس از دریافت مجوز، فروشنده در بخش های مختلف اطلاع رسانی می کند. قوانین پیش خرید آپارتمان می‌گوید برای تنظیم قرارداد پیش‌ خرید مسکن، باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرد.

وظیفه املاک در قوانین پیش خرید آپارتمان

توجه داشته باشید طبق قوانین پیش خرید آپارتمان& مشاوران املاک و مستغلات نمی‌توانند قرارداد پیش خرید بنویسند این خلاف قانون است و جرم محسوب می شود. بر اساس این قرارداد، ضمانت‌نامه‌های کیفری و ریالی وجود دارد. اگر فروشنده کار خود را در دفاتر اسناد رسمی  کار خود را قانونی نکند یا مجوز انتشار آگهی نداشته باشد، طبق قانون باید از سه ماه تا یک سال،دو تا چهار برابر مبلغ دریافتی حبس یا جریمه را به جان بخرد.

وظیفه املاک در قوانین پیش خرید آپارتمان

مواد مهم در قوانین پیش خرید آپارتمان

در قرارداد پیش خرید آپارتمان باید موارد زیر ذکر شود:

  1. نام و مشخصات خریدار و فروشنده (حقیقی یا حقوقی)
  2.  پلاک و اطلاعات ثبتی و آدرس آپارتمان
  3. توضیح در مورد واحد مانند مساحت، تعداد اتاق‌، طبقه، واحد، پارکینگ، انباری و آسانسور
  4. مشخصات فنی ساختمان اعم از موقعیت، کاربری، مساحت، زیربنا، تعداد طبقات و واحدها، نمای ساختمان، نوع مصالح مورد استفاده در ساخت خانه، سیستم گرمایش و سرمایش
  5. نحوه پرداخت اقساط مسکن
  6. شماره قبوض اقساطی
  7. زمان تحویل ساختمان و زمان تنظیم سند رسمی
  8. در مورد خسارت‌ها،‌ فسخ قرارداد، تغییر قیمت و مواردی از این دست، تعیین تکلیف شود.
  9. تعهدات کارفرمای پیش‌فروش‌کننده به مراجع قانونی
  10. معرفی داوران

جریمه‌های متداول در قوانین پیش خرید آپارتمان

در صورتی که پیش فروشنده نتواند واحد را در تاریخ توافق شده به خریدار تحویل دهد، باید جریمه ای  جریمه پرداخت کند. اگر پیش فروشنده به موقع سند رسمی را تنظیم نکند باید روزانه یک هزارم مبلغ قرارداد را پرداخت کند.

اگر متراژ آپارتمان کمتر از مقدار تعیین شده باشد چه اتفاقی می افتد؟ در نتیجه این اتفاق، مابه التفاوت بر اساس نرخ معامله به خریدار بازگردانده می شود. در صورتی که ساختمان 5 درصد اختلاف متراژ داشته باشد، هیچ یک از طرفین حق فسخ قرارداد را ندارند. اگر آپارتمان بیش از 5 درصد اختلاف مساحت داشته باشد، فقط خریدار می تواند از معامله امتناع کند.

در قوانین پیش خرید آپارتمان به دلیل مشکلاتی که ذکر کردیم خریدار می تواند از معامله منصرف شود. در این صورت فروشنده باید خسارت وارده  را با کارشناسی مورد قبول طرفین بررسی کند. در صورت عدم توافق طرفین، کارشناس منتخب مراجع قضایی وارد می شود. کلیه مبالغ بر اساس کارشناسی به قیمت روز به خریدار تعلق می گیرد.

چند بند دیگر درباره قوانین پیش خرید آپارتمان

قرارداد  پیش خرید آپارتمان باید با تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی و درج آن در سند مالکیت و ارسال خلاصه معامله به اداره ثبت انجام شود. پیش فروشنده در صورت عدم رعایت شرایط قانونی و خسارتی برای ملک ایجاد شود، مسئول است. در این شرایط پیش فروشنده از بیمه استفاده می کند. اما اگر مبلغ بیشتر از بیمه باشد چه؟ در این صورت پیش فروشنده باید مابه التفاوت را پرداخت کند.

نوع پرداخت اقساط با پیش فروشنده و پیش خریدار می باشد. اما طبق قوانین پیش خرید آپارتمان، حداقل 10 درصد از پول معامله باید برای روز امضای سند نگهداری شود. پیش خریدار که تمام اقساط را پرداخت می کند به عنوان مالک ملک شناخته می شود. در این صورت اگر به دفتر برود و پیش فروشنده بعد از 10 روز مراجعه نکند، چه اتفاقی می افتد؟در این حالت دفترخانه، سند رسمی را به نام پیش‌خریدار صادر خواهد کرد.

در صورتی که پیش خریدار اقساط خود را پرداخت نکند، پیش فروشنده باید به طور کتبی این مسئله را به دفترخانه‌ای که قرارداد را تنظیم کرده، اعلام کند. دفترخانه یک هفته اخطار اعلام می‌کند و یک ماه هم فرصت می‌دهد. اگر پیش‌خریدار تا یک ماه این مبلغ را پرداخت نکرد، پیش‌فروش‌کننده حق فسخ قرارداد را خواهد داشت.

جمع‌بندی

قوانین پیش خرید آپارتمان تلاش می‌کند ریسک خرید و فروش به سبک پیش‌فروش را کاهش دهد. در هر قراردادی مقرراتی وجود دارد که شرایط را برای پیش فروشنده و پیش خریدار تضمین می کند. شرایطی که امکان فسخ را برای طرفین فراهم می کند. به عنوان مثال اگر یک ماه از پرداخت اقساط توسط پیش خریدار گذشته باشد، پیش فروش حق فسخ قرارداد را دارد. یا شرایطی که در صورت عدم حضور پیش فروشنده پس از اتمام اقساط در دفتر، پس از ده روز امکان صدور اسناد برای پیش خریدار وجود دارد.  قوانین پیش خرید آپارتمان به افراد کمک می‌کند که با ریسک کم‌تری چنین قراردادی را تنظیم کنند.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *