تیزرینگ
تیزرینگ
آشنایی با انواع رنگ دود اگزوز؛ رنگ دود ماشین نشانه چیست؟

آشنایی با انواع رنگ دود اگزوز؛ رنگ دود ماشین نشانه چیست؟

آشنایی با انواع رنگ دود اگزوز؛ رنگ دود ماشین نشانه چیست؟

رنگ دود اگزوز ماشین نشانه چیست؟ حتما شنیده اید که در گذشته سرخپوستان از دود برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می کردند و هر نوع دود معنای خاص خود را داشت. در عصر امروز که تکنولوژی بسیار پیشرفت کرده است، زبان دود از بین رفته و دیگر برای ارتباطات انسانی استفاده نمی شود، البته این سوال در مورد خودروها صدق نمی کند، زیرا دود ماشین با هر رنگی که خارج می‌شود معنایی دارد و پیام مشخصی را به ما می‌رساند که باید به آن توجه کرد.

با این حال، هنگامی که سوخت می سوزد، مقداری دود خارج می شود. دود و بخارهایی خروجی از اگزوز خودرو معمولا جای نگرانی نیست، اما انواع دیگری از دود وجود دارد که می تواند نشانه مشکل خودرو باشد.  بعضی از دودها قطعاً باعث نگرانی است و می تواند نشان دهنده چندین مشکل در زیر کاپوت خودرو باشد.

به همین دلیل در این مقاله شما را با انواع دود اگزوز که از خودرو خارج می شود و معنایی که منتقل می کنند آشنا می کنیم. در اینجا باید گفت که دودی که از اگزوز خودرو خارج می شود معمولا به رنگ های سفید، سیاه و آبی است که هر کدام دلایل خاص خود را دارند.

دود سفید اگزوز نشانه از چیست؟

دود سفید اگزوز نشانه از چیست؟

اگر در هوای سرد ماشین خود را روشن کرده اید و می بینید که مقداری دود سفید از اگزوز خارج می شود و پس از چند دقیقه با گرم شدن موتور ماشین این دود متوقف می شود، باید بدانید که جای نگرانی نیست زیرا این دود سفید در واقع به دلیل اختلاف دمای محیط و تبخیر رطوبت ناشی از هوای سرد است.

با این حال، اگر پس از گرم شدن موتور همچنان دود سفید از لوله اگزوز خارج می شود، باید به نشت مایع خنک کننده مشکوک شده و سطح مایع خنک کننده را فورا بررسی کنید. این دود زمانی ایجاد می شود که موتور مقدار زیادی آب یا مایع خنک کننده بسوزاند و به دود سفید تبدیل شود. این نشتی معمولاً در واشر سرسیلندر به دلیل سوختن یا ترک خوردن واشر سرسیلندر رخ می دهد.

برای حل این مشکل باید تمام قسمت هایی که مایع خنک کننده از آن عبور می کند بررسی شود. اگر این مشکل را نادیده بگیرید، مشکلات جدی تری ممکن است رخ دهد. نشت این مایع و ترکیب آن با روغن موتور موجود در کانال های مجاور با مجاری آب می تواند مشکل جدیدی ایجاد کند و به اصطلاح مخلوط آب و روغن را در خودرو ایجاد کند. همچنین، اگر دود سفید اگزوز با سوختن روغن هیدرولیک همراه باشد، به این معنی است که موتور روغن هیدرولیک را از گیربکس می مکد.

دود سیاه اگزوز به چه معنی است؟

احتمالاً شما هم در خیابان و بزگراه‌ها کامیون‌هایی را دیده‌اید که دود سیاه رنگی از ماشین‌شان خارج می‌شود و از خودتان پرسیده‌اید چرا این دود سیاه است؟ دود سیاهی که از اگزوز خارج می شود به این دلیل است که فرآیند احتراق به درستی انجام نمی شود و میزان سوخت و هوای ورودی به محفظه احتراق مناسب نیست.

این مشکل می تواند ناشی از نقص در سیستم جرقه زنی باشد، جایی که باید شمع ها و وایرها بررسی شوند. لازم به ذکر است که اگر خودرو کاربراتور داشته باشد، ممکن است مشکل از ساسات خودرو باشد که باید تعمیر یا تعویض شود.

همچنین، کثیف بودن فیلتر هوا، که منجر به مسدود شدن مسیر هوای ورودی می شود و در نتیجه احتراق ناقص بنزین باعث خروج دود سیاه رنگ از لوله اگزوز می شود. در این صورت موتور افت عملکرد محسوسی را تجربه خواهد کرد و تمامی قطعات مربوط به سیستم سوخت رسانی و فیلترهای هوا باید بررسی و در صورت لزوم تعویض شوند.

دود سیاه اگزوز به چه معنی است؟

دلیل رنگ آبی دود ماشین چیست؟

رنگ آبی دود خودرو ناشی از سوختن روغن در سیلندر یا به اصطلاح موتور روغن سوز است. . این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که معمولاً روغن به دلیل فرسودگی اورینگ‌ها و رینگ پیستون به درون محفظه احتراق نشت می‌کند و سوخته می‌شود. هر چه مقدار روغن بیشتر باشد، دود غلیظ تر و روغن موتور کمتر می شود.

این مورد بیشتر در موتورهای با کارایی بالا مشاهده می شود که به دلیل مشکلات در آب بندی سیستم روغن کاری و بلوک سیلندر می باشد. بنابراین اگر دود آبی به طور مداوم خارج شود، یعنی موقع کم‌گاز یا پرگاز کار کردن موتور دائما دود کند، روغن سوزی ناشی از رینگ و پیستون یا قسمت هایی از بدنه سیلندر و سرسیلندر است.

برای رفع مشکل دود آبی اگزوز، موتور باید توسط مکانیک ماهر بررسی شود تا از آسیب بیشتر به موتور جلوگیری شود.معمولاً بیشترین زمان و هزینه تعمیر مربوط به همین قسمت است چون در اکثر موارد نیاز به تعمیر اساسی موتور وجود دارد.

جمع‌بندی

در نهایت امیدواریم این مقاله توانسته باشد اطلاعات خوبی در مورد انواع رنگ دود اگزوز خودرو در اختیار شما قرار دهد. پیشنهاد می کنیم اکنون که با معانی رنگ های مختلف دود خودرو آشنا شدید، پیام هایی که این دودها به شما می دهند را جدی بگیرید تا بتوانید این مشکل را در خودروی خود اصلاح کنید.

انجام منظم خدمات دوره ای می تواند از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند. همچنین اگر قصد خرید خودروی دست دوم را دارید به این علائم توجه کنید تا بعدا به دلیل هزینه هایی که برای تعمیر خودرو باید بپردازید از خرید خود پشیمان نشوید.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *