تیزرینگ
تیزرینگ
همه چیز درباره قانون وزارت کار برای تسویه حساب

همه چیز درباره قانون وزارت کار برای تسویه حساب

همه چیز درباره قانون وزارت کار برای تسویه حساب

به عنوان یک کارگر، ممکن است به هر دلیلی تصمیم گرفته باشید محل کار خود را ترک کنید. شاید قرارداد شما تمام شده باشد یا اینکه از محل کار خود استعفا داده‌اید. برای اینکه محل کار خود را ترک کنید،باید تسویه‌حساب صورت بگیرد. تسویه کردن حساب بین کارفرما و کارگر، قوانین مخصوص به خود را دارد که بسیاری از افراد، از این قوانین بی‌اطلاع هستند. در ادامه، به بررسی قانون وزارت کار برای تسویه حساب خواهیم پرداخت.

 

جزئیات نحوه قطع همکاری

برای قطع همکاری کارگر با هر مجموعه‌ای اقداماتی انجام می شود که به آن تسویه حساب می گویند. با فسخ قرارداد منعقده بین کارگر و کارفرما، همکاری آنها نیز قطع می شود. برای فسخ همکاری، کارفرما موظف است کلیه حقوق کارگر را به وی بپردازد.

علیرغم قانون تسویه لوایح وزارت کار، هنوز شاهد این هستیم که این روند به درستی طراحی نشده و با مشکلاتی مواجه است. به همین دلیل معمولاً بین کارگر و کارفرما اختلاف و شکایت به وجود می آید. برای جلوگیری از اختلاف و شکایت، هر دو طرف باید قوانین را به خوبی بدانند و از آنها پیروی کنند.

قانون وزارت کار برای تسویه حساب چیست؟

لازم به ذکر است که وزارت کار اصل قانونی خاصی برای تسویه حساب تعریف نکرده است. بلکه کارگر و کارفرما باید با توافق و با رضایت طرفین این اقدام را انجام دهند. اما باید بدانید که در صورت طولانی شدن این روند، کارگر می تواند از کارفرما شکایت کند.

کارفرما باید قوانین مربوط به تسویه حساب ها را به خاطر بسپارد و از آنها پیروی کند. از جمله موارد مهم و ضروری می توان به این نکته اشاره کرد که چه قرارداد بین کارگر و کارفرما فسخ و چه به پایان رسیده باشد،  کارفرما موظف به پرداخت مبلغی به عنوان سنوات خدمت به کارگر است. صرف نظر از اینکه کارگر اخراج شده یا کار را ترک کرده باشد، در تمامی موارد مستحق دریافت این مبلغ خواهد بود.

کارفرمایان باید به این نکته مهم توجه داشته باشند که بعد از پایان مدت قرارداد با کارگر، علاوه بر اینکه باید حقوق، دستمزد، مزایا و پاداش او را حساب کنند و بپردازند، باید به پرداخت حق سنوات او هم توجه کنند. یعنی لازم است که حق سنوات خدمت کارگر را هم در کنار سایر موارد تسویه‌حساب پرداخت کنند.

تسویه‌حساب قانونی توسط کارفرما

بعد از اینکه فهمیدیم بعد از اتمام قرارداد، کارفرما موظف به پرداخت سابقه کار کارمند است، باید در مورد نحوه پرداخت آن نیز صحبت کنیم. این پرداخت باید با رعایت قوانین خاصی همراه باشد تا شکل صحیح و اصولی به خود بگیرد. به عنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. برگه تسویه حساب با کارگر باید به گونه ای تنظیم شود که حاوی رضایت طرفین باشد و جایی برای شکایت باقی نماند.
  2. زمان تسویه حساب زمانی است که قرارداد کارگر با کارفرما به پایان رسیده باشد.
  3. در صورتی که قرارداد با کارگر به صورت موقت منعقد شود و مدت آن به پایان برسد و قرارداد مجدداً تمدید شود، باید تسویه حساب شود. این بدان معنی است که هر بار که قرارداد به پایان می رسد، تسویه حساب انجام می شود.
  4. طبق قوانین تعیین شده توسط وزارت کار، کارگر مستحق دریافت مزایایی مانند حق مسکن، حق فرزند، حق خوار‌و‌بار  و کمک هزینه کار است.
  5. با توجه به اینکه وزارت کار هر ساله پاداش، عیدی و مرخصی را برای کارگران در نظر می گیرد، این حقوق نیز باید در محاسبات رعایت شود.

مراحل تسویه حساب با کارگر

پس از انقضای قرارداد، کارفرما برگه ای تهیه می کند و کلیه حقوق کارگر را در آن یادداشت می کند. پس از پرداخت مبلغ تسویه حساب به کارگر، این قرارداد باید توسط کارگر امضا شود. لازم به ذکر است که مبلغ تسویه باید به صورت تراکنش بانکی پرداخت شود. بنابراین پرداخت نقدی صحیح نیست. مراحل تسویه حساب عبارتند از:

تسویه‌حساب اداری

ممکن است کارگر در کارگاه و واحدی که مشغول به کار است، از ابزار به خصوصی استفاده کرده یا وسیله‌ای را به امانت گرفته باشد؛ همچنین امکان دارد برای رعایت نکات ایمنی، برخی لوازم محافظتی دریافت کرده باشد که باید کارگر برای تسویه‌ حساب، ابتدا آن‌ها را تحویل دهد و رسید دریافت کند.

تسویه‌حساب مالی

وقتی کارگر تمام وسایل و ابزار را  را سالم به کارگاه پس داد، نوبت به تسویه‌حساب مالی می رسد. در این مرحله کارگر برای محاسبه روزهای کاری، غیبت، تعطیلات و موارد مشابه به بخش اداری مراجعه می کند.

مراجعه به واحد حسابداری

مراجعه به واحد حسابداری

پس از تعیین تکلیف روزهای کاری کارگر باید به واحد حسابداری مراجعه کند. در این واحد کارفرما موظف است کلیه حقوق و مزایای کارگر را محاسبه و هرگونه بدهی را از وی کسر کند. سپس مزایای پایان کار را با کارگر محاسبه کنید.

محاسبه مزایای پایان کار

طبق قانون وزارت کار، قوانین تسویه حساب زیر در هنگام محاسبه مزایای پایان کار اعمال می شود:

  1. کارگر مستحق این است که به‌ازای هر سال کار در واحد کاری خود، به‌اندازه یک ماه دستمزد، حق سنوات دریافت کند. اگر سابقه کاری او کمتر از یک سال است، به‌ازای هر ماه، برابر با دو‌ و نیم روز حقوق پایه، مبلغ دریافت خواهد کرد.
  2. برای کارگرانی که بیش از یک سال سابقه دارند، برای هر سال برابر با دو ماه دستمزد و برای کارگرانی که کمتر از یک سال فعالیت داشته‌اند، برای هر ماه، برابر با 5روز دستمزد، عیدی و پاداش محاسبه می‌شود.
  3. هر کارگر، در سال می‌تواند نهایتاً 9روز از مرخصی‌های خود را ذخیره کند؛ باقی روزهای مرخصی، سوخت به حساب می‌آیند، مگر اینکه کارگر و کارفرما برای این روزها توافق کرده باشند که کارگر حقوق دریافت کند.
  4. برخی کارگران و کارفرمایان، با هم توافق می‌کنند که به‌ازای روزهایی که کارگر از مرخصی خود را استفاده نکرده است، حقوق دریافت کند. برای هر روز مرخصی که استفاده نشده باشد، یک سی‌ام مزایا حساب می‌شود

دریافت رضایت‌نامه از کارفرما

وقتی کارگر رضایت کارفرمای خود را دریافت کند، مطمئناً در آینده راحت‌تر می‌تواند کار پیدا کند. بنابراین در صورت رضایت کارفرما از کارگر، کارگر می تواند از او رضایت نامه بخواهد.

حرف آخر

در این مقاله به بررسی قانون تسویه حساب وزارت کار و الزام رعایت آن پرداختیم. بنابراین به عنوان یک کارفرما رعایت این موارد برای جلوگیری از شکایت ضروری است. ضمن اینکه کارگران باید این نکات را به خوبی بدانند تا حق کامل خود را از کارفرما بگیرند و با او وارد اختلاف نشوند.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *