تیزرینگ
تیزرینگ
مهم‌ترین تفاوت مایکروفر با مایکروویو چیست؟

مهم‌ترین تفاوت مایکروفر با مایکروویو چیست؟

مهم‌ترین تفاوت مایکروفر با مایکروویو چیست؟

برای پخت غذا می توانید از وسایل مختلفی از جمله اجاق گاز، فر، مایکروفر و مایکروویو استفاده کنید. هر کدام از این دستگاه ها قابلیت ها و عملکردهای متفاوتی دارند و به همین دلیل باید یکی از آن ها را برای تجهیز آشپزخانه خود با توجه به نیاز خود انتخاب کنید.

در این مقاله نحوه عملکرد و تفاوت مایکروفر و مایکروویو را توضیح می دهیم تا بتوانید در زمان خرید بهترین دستگاه را برای آشپزخانه خود انتخاب کنید.

مایکروفر چیست؟

مایکروفر یکی از لوازم آشپزخانه است که برای سرعت بخشیدن به فرآیند پخت غذا استفاده می شود. در داخل مایکروفر المنت حرارتی یا هیتر وجود دارد که با برق یا گاز کار می کند. در واقع مایکروفر یک فر کوچک و جمع و جور است که می تواند جایگزین اجاق گاز شود. بنابراین اگر اجاق گاز شما رومیزی است و فر ندارید، می توانید از مایکروفر استفاده کنید.

حرارت ایجاد شده توسط المنت‌ها در ترکیب مواد غذایی نفوذ کرده و باعث پخت یکنواخت غذا می‌شوند. غذایی که پخته شده در مایکروفر آبدار است، اما ممکن است برخی از ویتامین ها و مواد مغذی به دلیل فرآیند طولانی پخت از بین برود.

مایکروفر چیست؟

مایکروویو چیست؟

مایکروویو یکی دیگر از لوازم آشپزخانه است که از اشعه الکترومغناطیسی برای پختن غذا استفاده می کند. در این دستگاه امواج الکترومغناطیسی با طول موج ها و فرکانس های مختلف منتقل می شود که پس از تماس با غذا باعث برانگیخته شدن مولکول های آب و چربی در تمام قسمت ها می شود و در نتیجه غذا از داخل پخته می شود. با برانگیخته شدن مولکول های موجود در غذا، انرژی لرزشی ایجاد می شود که عامل مهمی در ایجاد اصطکاک و در نتیجه ایجاد حرارت مورد نیاز برای پخت و پز است.

به همین دلیل وقتی غذا را در مایکروویو قرار می دهید در واقع از داخل در حال پختن است. این اولین تفاوت بین فرآیند پخت غذا در اجاق مایکروویو با فرهای معمولی یا اجاق‌گاز است.

در فرآیند پخت غذا در مایکروویو حرارت اولیه از داخل غذا شروع می شود و بنابراین مصرف چربی غذا کاهش می یابد و می توانید غذای سالم تری بپزید.

از طرفی با توجه به اینکه تمام قسمت های غذا همزمان شروع به پخت می کنند زمان پخت کاهش می یابد.

عمق نفوذ مایکروویو به مواد غذایی به عوامل مختلفی بستگی دارد. از آن جمله می توان به مواد تشکیل دهنده غذا از جمله: آب و چربی و فرکانس دستگاه اشاره کرد. هر چه فرکانس دستگاه کمتر باشد امواج به عمق غذا نفوذ کرده و غذا سریعتر پخته می شود.

مایکروویو چیست؟

تفاوت مایکروفر با مایکروویو

حال که با نحوه کار این دو دستگاه آشنا شدید، بهتر است تفاوت مایکروفر و مایکروویو را بدانید تا برای تجهیز آشپزخانه خود، بتوانید یکی از این دو را با توجه به قابلیت‌ها، کارایی، نیازهای خانواده و بودجه خود انتخاب کنید. 

از مهم ترین تفاوت های مایکروفر و مایکروویو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. منبع حرارت:  مایکروفر برای ایجاد حرارت لازم برای پخت مواد غذایی، از هیتر یا المنت‌های حرارتی استفاده می‌کند و انرژی مورد نیاز برای کار المنت‌ها از انرژی برق یا گاز تأمین می‌شود. اما در مایکروویو حرارت مورد نیاز برای پخت غذا توسط امواج رادیویی تامین می شود. اصل کار مایکروویو با انتشار امواجی با طول موج کوتاه است که عامل مهمی در سرعت و یکنواختی پخت است.
 2. نوع ظروف قابل استفاده: یکی از تفاوت های مایکروفر و مایکروویو در نوع ظرفی است که می توان در دستگاه قرار داد. در حالی که مایکروفر ازالمنت حرارتی و هیتر استفاده می‌شود؛ بنابراین می توانید از ظروف فلزی نیز استفاده کنید. اما در مایکروویو به دلیل مکانیزم خاصی که از امواج رادیویی استفاده می کند، امکان استفاده از ظروف فلزی وجود ندارد. زیرا ظروف فلزی امواج رادیویی ساطع می کنند و این می تواند خطرناک باشد. بنابراین به یاد داشته باشید که برای پخت و پز و گرم کردن غذا در مایکروویو از ظروف غیر فلزی استفاده کنید.
 3. معایب دو دستگاه: یک تفاوت بین مایکروفر و مایکروویو این است که مایکروفر با المنت حرارتی و هیتر کار می‌کند؛ پس اگر درب آن باز باشد به مردم ضرر نمی رساند; اما مایکروویو با امواج رادیویی کار می کند و محفظه آن طوری ساخته شده است که امواج نتوانند از آن عبور کرده و به محیط تابش کنند. امواج رادیویی با طول موج کوتاه خطرناک هستند و نباید در خارج از محفظه مایکروویو قرار گیرند.
 4. تفاوت قیمت: قیمت مایکروویو بالاتر از قیمت مایکروفر است. از طرف دیگر، اگر دستکاه مایکروویو نیاز به تعمیر داشته باشد، تعمیر منبع ساطع‌کننده امواج رادیویی هزینه بیشتری نسبت به تعمیر المنت حرارتی و هیتر  مایکروفر خواهد داشت.
 5. سرعت پخت: تفاوت مایکروویو با مایکروفر در این است که در مایکروویو از امواج رادیویی برای پخت غذا استفاده می شود که با برانگیخته‌کردن مولکول های آب و چربی موجود در غذا باعث ایجاد لرزش و اصطکاک می شود که این عامل مهمی است. در ایجاد حرارت یکنواخت در همه غذاها و پخت یکنواخت است. این باعث می شود غذا سریعتر بپزد. در مایکروفر گرما از طریق المنت‌هایی که در بالا و پایین قرار دارند تامین می شود و در نتیجه سرعت پخت غذا کمتر از مایکروویو خواهد بود.
 6. اگر قصد پختن غذا را ندارید و فقط می خواهید غذا را دوباره گرم کنید،  مایکروویو بهتر از مایکروفر می‌تواند عمل کند.
 7. نگهداری مواد غذایی: به دلیل کوتاه بودن زمان پخت در مایکروویو، ویتامین ها و مواد مغذی غذا حفظ می شود، در حالی که پخت غذا در مایکروفر ممکن است برخی از ویتامین ها را از دست بدهد زیرا فرآیند پخت بیشتر از مایکروویو است.
 8. امواج رادیویی: منابع مختلف اشاره می کنند که امواج رادیویی برای سلامتی انسان مضر هستند، اما مسئله اصلی در اینجا این است که مایکروویو‌ها به گونه ای ساخته شده اند که مانع از خروج امواج رادیویی از محفظه مایکروویو در هنگام پخت و پز می شوند. مایکروفرها به دلیل استفاده از هیتر و المنت حرارتی مشکل امواج رادیویی خطرناک را ندارند.
 9. نوع پخت غذا: مایکروفر برای پخت مواد غذایی تنها از گرمای ساطع شده از المنت‌ها استفاده می‌کند، این در حالی است که مایکروویو علاوه‌بر گرما از اشعه WAVE نیز استفاده می‌کند.
 10. کیفیت غذا در دو دستگاه: غذای پخته شده در مایکروویو کمی خشک خواهد شد زیرا این دستگاه از مولکول های آب موجود در غذا برای سرعت بخشیدن به فرآیند پخت استفاده می کند. این در حالی است که غذاهای مایکروفر معمولا آبدارتر از مایکروویو هستند.
 11. برنامه های مورد نیاز: یکی از تفاوت های مایکروفر و مایکروویو این است که مایکروویو ها معمولاً برنامه های پخت مختلفی دارند که می توانید از آنها برای پخت غذاهای مختلف استفاده کنید. اما در مورد مایکروفر باید دما و زمان پخت را خودتان تنظیم کنید.
 12. آپشن‌ها: از دیگر تفاوت‌های مایکروفر با مایکروویو این است که مایکروویو دارای قابلیت یخ‌زدایی مواد غذایی است اما مایکروفر، چنین قابلیتی ندارد.

حرف آخر در تفاوت مایکروفر با مایکروویو

برای خرید هر وسیله آشپزخانه باید معیارهای زیادی را در نظر بگیرید تا دستگاهی که انتخاب می کنید متناسب با نیاز و بودجه شما باشد. هر کدام از وسایلی که برای راحتی در تهیه غذا طراحی و ساخته شده اند، کاربرد خاص خود را دارند و نمی توان آنها را به جای وسیله دیگری استفاده کرد. به عنوان مثال، مایکروفر و مایکروویو قابلیت ها و کاربردهای متفاوتی دارند، بنابراین نمی توانید یکی را جایگزین دیگری کنید.

این مقاله به تفاوت بین مایکروفر و مایکروویو  پرداخته و توضیحاتی در مورد نحوه عملکرد هر یک ارائه کرده است. به این ترتیب به راحتی می توانید وسیله ای را انتخاب کنید که برای شما کاربردی تر باشد.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *