تیزرینگ

ویژگی های یک پنجره خوب چیست؟

وبلاگ

۶ شهریور ۱۴۰۲ 126 بازدید
تیزرینگ
ویژگی های یک پنجره خوب چیست؟

ویژگی های یک پنجره خوب چیست؟

ویژگی های یک پنجره خوب چیست؟

پنجره در خانه مهم است، لازم نیست این جمله را تکرار کنیم. هرکس در زمینه معماری داخلی دانشی هم نداشته باشد می داند که پنجره چقدر در خانه و نورگیر بودن آن تأثیرگذار است به همین دلیل یکی از نکاتی که همیشه باید در بازدید از خانه یا آپارتمان به آن توجه کرد، پنجره ها و جذب نور آنهاست. حتی بسیاری از مردم وقتی متوجه می‌شوند خانه‌ای پنجره‌های زیادی ندارد و نور چندانی دریافت نمی‌کند، از دیدن خانه منصرف می‌شوند و به سراغ گزینه‌های بعدی می‌روند. اما به یاد داشته باشید که صرف نورگیر بودن خانه دلیل بر کیفیت خوب پنجره ها نیست و هنگام بازدید از خانه باید به نکات دیگری در مورد آنها توجه کنید. در این مقاله به شما خواهیم گفت که ویژگی های یک پنجره خوب چیست؟

مزیتی بزرگ به‌نام پنجره‌های دوجداره

مهمترین نکته در مورد پنجره ها دو جداره بودن آنهاست. دوجداره بودن فواید زیادی دارد از جمله عایق صدا، عایق حرارتی (حفظ گرما و سرما در خانه)، جلوگیری از ورود دود و گرد و غبار به داخل خانه، آب بندی و جلوگیری از ورود باران و برف به داخل خانه، جلوگیری از ورود حشرات. کاهش هزینه های مصرف انرژی پس اگر به خانه ای سر زدید و دیدید که پنجره ها دوجداره نیستند، در چک لیست خود علامت منفی بگذارید.

جنس چارچوب پنجره‌ها

جنس چارچوب پنجره‌ها

مورد بعدی مربوط به جنس چارچوب پنجره ها مربوط می شود. در حال حاضر 3 نوع پنجره در منازل مورد استفاده قرار می گیرد: پنجره های چوبی، پنجره های فلزی (آهنی و آلومینیومی) و پنجره های کامپوزیت (فایبرگلاس، پی وی سی و یو پی وی سی) که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. حتما باید از پنجره چوبی و با دقت بیشتری نسبت به فلزی بازدید کرد.

پنجره های چوبی: درست است که پنجره های چوبی خانه زیبایی خاصی می بخشد، اما فراموش نکنید که چوب ماده حساسی است و به سرعت متورم و پوسیده می شود. در عین حال از نظر ایمنی در برابر آتش کمترین رتبه را دارد.

پنجره‌های فلزی: پنجره‌های فلزی سالهاست که مورد استفاده قرار می گیرد که شامل دو نوع آهنی و آلومینیومی می باشد. پنجره های آهنی به خصوص در زمان آتش سوزی دوام و مقاومت بالایی دارد اما مشکل آن ها عایق نبودن و زنگ زدگی و خوردگی است. نکته منفی دیگر وزن زیاد آنهاست. بعدها که پنجره های آلومینیومی جای پنجره های آهنی را گرفتند مشکلاتی از قبیل وزن، خوردگی و زنگ زدگی حل شد اما مشکلاتی مانند عایق نبودن یا عدم امکان ترمیم خراش های روی آلومینیوم باعث شد این پنجره ها تقریباً از رده خارج شود.

پنجره‌های کامپوزیت: این روزها پنجره های کامپوزیت بیشتری در بازار موجود است. این پنجره ها شامل فایبرگلاس، پی وی سی و یو پی وی سی می باشد که از نوع فایبرگلاس کمتر استفاده می شود. از جمله نکات مثبت این نوع پنجره ها می توان به وزن بسیار سبک، عایق بودن صدا و حرارت، نارسانا بودن،نیاز نداشتن به رنگ‌آمیزی، غیرقابل اشتعال بودن و استحکام بالاست اشاره کرد. علاوه بر این، قیمت مناسب تری نسبت به فلز و چوب دارند.

پنجره لولادار یا کشویی

اگر می خواهید هنگام بازدید از خانه بسیار مراقب باشید، به نوع پنجره مانند شکل و ظاهر و مدل باز شدن نیز توجه خواهید کرد. مدل‌های رایج موجود در بازار عبارتند از: پنجره‌های دو لنگه و تک لنگه، پنجره‌های لولادار، پنجره‌های کشویی، پنجره‌های سایبانی و پنجره‌های کلنگی است  این موضوع در مورد پنجره ها بسیار سلیقه ای است، مثلا خیلی ها دوست دارند پنجره هایشان کلاسیک و از همان مدل‌ها دولنگه باشد، اما خیلی ها ترجیح می دهند پنجره های کشویی داشته باشند که به راحتی باز و بسته شوند و فضا را اشغال نکنند.

پنجره لولادار یا کشویی

محل قرارگیری پنجره‌ها در خانه را چک کنید

محل قرارگیری پنجره ها نیز مهم است. پنجره باید در معرض نور خورشید و باد غالب قرار داشته باشد. به یاد داشته باشید که یکی از عملکردهای پنجره تهویه مطبوع است. وقتی پنجره در قسمتی از خانه قرار می گیرد که هوای بیرون کاملا راکد است، نقش چندانی در تهویه نخواهد داشت. قرار نگرفتن در معرض نور خورشید نیز یک نکته منفی محسوب می شود.

نوع شیشه‌های پنجره مهم است

شیشه های به کار رفته در پنجره ها را چه از نظر ظاهری و چه از نظر ترک خوردگی یا شکستگی بررسی کنید. به طور کلی دو نوع شیشه وجود دارد، ساده و بازتابنده یا آینه ای. نوع رفلکس یا آینه ای باعث می شود در طول روز مانند یک آینه در بیرون عمل کند و مانع دید به داخل شود. البته این روزها کمتر از این نوع شیشه استفاده می شود و سازندگان شیشه های ساده را برای ایجاد ظاهری بهتر برای ساختمان انتخاب کرده اند. در برخی از پنجره های اتاق خواب که در معرض دید همسایگان قرار دارد، می توان از شیشه مات نیز استفاده کرد.
استفاده از شیشه های رنگی و طرح دار در پنجره های خانه مانند یک شمشیر دولبه است. اگر در جای مناسب استفاده شود به زیبایی خانه کمک می کند اما اگر در جای مناسب استفاده نشود خانه را خراب می کند. به عنوان مثال شیشه های رنگی در پنجره های کوچک بالای درهای داخلی خانه در زیباسازی خانه بسیار موثر است.

لولاها و دستگیره‌ها را چک کنید

در بازدید از پنجره‌ها حتما نگاهی به دستگیره‌ها و لولاها بیندازید که نقصی نداشته باشند به عنوان مثال، لولاهای پنجره های UPVC که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند، زیاد دچار شکستگی می‌شوند. عملکرد صحیح و بدون عیب قفل پنجره نیز باید بررسی شود.

با دانستن این نکات هنگام بازدید از خانه برای خرید یا اجاره، می توانید نگاه دقیق تری به پنجره ها بیندازید و آنها را به خوبی بررسی کنید. به جنس چارچوب و دوجداره بودن یا نبودن آنها دقت کنید. همچنین محل قرارگیری پنجره ها و نوع شیشه به کار رفته در آنها را بررسی کنید. دستگیره ها و لولاهای فهرست کارهایتان را بررسی کنید. مجموعه ای از این بررسی ها همچنین به شما کمک می کند در آینده در خانه جدید خود احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

به صقحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *