تیزرینگ
تیزرینگ
قبل از خرید زمین حتما این موارد را بررسی کنید

قبل از خرید زمین حتما این موارد را بررسی کنید

قبل از خرید زمین حتما این موارد را بررسی کنید

خرید زمین برای سرمایه گذاری، ساخت و ساز یا کشاورزی یکی از معاملات پررونق املاک است. این نوع معاملات به ویژه در شهرهای شمالی این روزها به دلیل وجود خاک مناسب کشاورزی و موقعیت مناسب برای ساخت ویلا و مجتمع های مسکونی مورد توجه خریداران زیادی قرار گرفته است. اگر به عنوان خریدار قصد خرید زمین در شهرهای شمالی و یا سایر شهرها را دارید،بهتر است قبل از انجام معامله با نکات خرید زمین، ویژگی‌های یک زمین خوب، راهنمای خرید زمین کشاورزی و مسکونی و نکات قولنامه آن آشنا شوید. این آشنایی به شما کمک می‌کند تا با آگاهی و شناخت مناسب، اقدام به خرید کنید.

نکات خرید زمین

قبل از خرید زمین باید توجه داشت که هدف از خرید زمین چیست؟ خرید زمین برای کشاورزی یا قصد ساخت و ساز در آن؟ اگر هدف شما خرید زمین باغی و کشاورزی در آن است باید به PH خاک آن توجه کنید.

اگر هدف شما از خرید زمین برای ساخت ویلا در آن است، باید به استحکام زمین، امنیت محله و مجوزهای لازم برای ساخت و ساز در آن توجه کنید. بنابراین قبل از خرید زمین باید به هدف و  کاربری زمینی که قصد خرید آن را دارید توجه کنید. همچنین باید به امکانات محله ای که در آن زمین را خریداری می کنید نیز توجه کنید. به عنوان مثال توجه کنید که آیا در محله امکاناتی مانند آب، برق، گاز و تلفن وجود دارد یا جزو مناطقی است که از این امر محروم است؟ زیرا بسیاری از زمین ها در نقاط مختلف کشور با قیمت کمتری نسبت به منطقه ای به فروش می رسد و دلیل آن نیز نبود چنین امکاناتی در موقعیت مکانی زمین است.

در کنار این موارد بهتر است به ویژگی های یک زمین خوب نیز توجه شود. در این صورت راهنمای خرید زمین باید در دسترس شما خریداران باشد، به خصوص زمانی که اقدام به خرید زمین کشاورزی می کنید.

نکات خرید زمین

ویژگی های یک زمین خوب

اولین نکته در انتخاب زمین خوب توجه به ابعاد زمین است. زیرا ابعاد زمین نقش مهمی در کاربری و هدف شما در خرید زمین دارد. شاید بخواهید زمینی را با هدف ساخت و ساز بخرید که متراژ بالایی دارد.. اما شما فقط مجاز به ساخت و ساز در بخشی از آن متراژ هستید. با این حساب مطمئنا بعد از خرید دچار مشکل خواهید شد.

همچنین ممکن است زمین مساحت زیادی داشته باشد و قیمت آن قابل قبول باشد اما هیچگونه جاده‌کشی در آن تعبیه نشده باشد.در این صورت باید بخشی از زمین خود را به ساخت جاده اختصاص دهید. در زمین خوب، ابعاد با توجه به کاربری شما تعیین می شود و سازه های جاده ای مناسب در اطراف آن ساخته می شود.

وضعیت جغرافیایی زمین نیز از دیگر نکات قابل تامل است. زمین خوب به خصوص در مورد زمین های کشاورزی باید در مکانی باشد که احتمال وقوع سیل و خطرات احتمالی آن کم باشد. زمین هایی که اغلب در کنار رودخانه های فصلی قرار دارند به دلیل خطرات احتمالی برای کشاورزی یا ساخت و ساز مناسب نیستند.

در انتخاب زمین های کوهپایه ای، ساحلی و جنگلی نیز باید ملاحظات لازم را داشته باشید. زیرا خرید زمین مسکونی با خرید زمین کشاورزی بسیار متفاوت است. به همین دلیل در خرید زمین کشاورزی باید به دو نکته مهم توجه کنید.

دو نکته مهم برای خرید زمین کشاورزی

توجه به دسترسی زمین به آب از چاه یا آب  مخصوص آبیاری زمین کشاورزی مهمترین نکته ای است که باید به عنوان خریدار به آن توجه کرد. نکته مهم دیگری که در خرید زمین کشاورزی باید به آن توجه ویژه داشت، توجه به pH خاک و تحقیق در مورد مواد خاک برای کشاورزی است. زیرا ممکن است زمین مورد نظر شما به دلیل ترکیب خاک آن منطقه برای رشد برخی گیاهان یا درختان میوه مناسب نباشد.

علاوه بر توجه به این دو نکته، باید سند زمین کشاورزی را نیز به درستی بررسی کنید. زیرا بیشتر زمین های کشاورزی فاقد سند رسمی بوده و صاحبان زمین آن را به صورت سنتی و دستی نوشته اند.

دو نکته مهم برای خرید زمین کشاورزی

نکات حقوقی خرید زمین

علاوه بر توجه به نکات ذکر شده برای خرید زمین، نکات حقوقی را نیز در هنگام خرید زمین در نظر گرفت. برای خرید زمین به خصوص زمین کشاورزی اولین کاری که باید قبل از  بستن هرگونه قرارداد انجام دهید مراجعه به دفاتر اسناد رسمی واستعلام زمین است. در زمان استعلام، باید بررسی شود که آیا زمین مورد نظر در طرح تفصیلی قرار دارد یا خیر. همچنین لازم به ذکر است که زمین مصادره نشده و متعلق به نهادهایی مانند بنیاد شهید، کمیته امداد و غیره نیست. زیرا معمولا برای خرید چنین زمینی با صاحبان قبلی ملک مشکلاتی ایجاد می‌شود.

پس از توجه به این دو مورد و انتخاب زمین مناسب، ، ‌مراجعه به آژانس املاک معتبر لازم است. نوشتن قولنامه معمولا در آژانس املاک انجام می شود. اما لازم به ذکر است که نکات قولنامه زمین در زمان مراجعه به آژانس مهم است.. از جمله این نکات بررسی سند زمین و گرفتن کد رهگیری است. همچنین باید بدانید که زمین برای گرفتن وام در رهن بانک نیست. در مورد زمین‌های نسقی نیز که در آن کشاورزان منجر به آبادانی زمین شده‌اند، باید تاییدیه شورای محل را بررسی کنید. استعلام لازم را برای تایید حق مالکیت فردی که بنچاق به نام او است هم باید مورد بررسی قرار گیرد.

سخن آخر

بسیاری از مردم فکر می کنند که هنگام خرید زمین، توجه به موقعیت و متراژ زمین مهم است. در صورتی که هر زمینی با توجه به نوع کاربری آن، باید شرایطی داشته باشد که بی‌توجهی به آنها ممکن است باعث سرمایه‌گذاری اشتباه و خسارت مالی به خریدار شود. همچنین در هنگام خرید زمین باید به موقعیت زمین و قرار گرفتن آن در خارج از شهر و یا در بافت شهری توجه کرد.

استعلام قیمت زمین در منطقه نیز باید به گونه ای انجام شود که در زمان معامله بیش از ارزش زمین پرداخت نشود. توجه به نکات خرید زمین ذکر شده در این مقاله و استفاده از تخصص کارشناسان به شما کمک می کند تا زمینی استاندارد و مناسب را خریداری کرده و از معامله راضی باشید.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

5/5 - (9 امتیاز)
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *