تیزرینگ
تیزرینگ
قبل از خرید خانه نوساز حتما این موارد را بررسی کنید

قبل از خرید خانه نوساز حتما این موارد را بررسی کنید

قبل از خرید خانه نوساز حتما این موارد را بررسی کنید

همانطور که می دانید خانه های نوساز جدا از مزیت نوساز بودن مانند هندوانه های دربسته ای هستند که هنوز تست کیفیت و استاندارد خود را پس نداده اند. زیرا در خانه های نوساز برخلاف خانه هایی که چند سالی است ساخته شده اند، تجربه زندگی وجود ندارد یا کمتر. در نتیجه کیفیت ساخت خانه مشخص نیست. به همین دلیل است که حتما باید قبل از خرید خانه نوساز، برخی موارد را بررسی کنید تا معامله خوبی داشته باشید. این موارد هم از نظر حقوقی و هم از نظر ساختمانی بسیار حائز اهمیت است. در مقاله زیر با نکات مهم قبل از خرید بیشتر آشنا خواهید شد.

خرید خانه نوساز و شناخت سازنده ملک

یکی از مهم ترین نکات هنگام خرید خانه نوساز، شناخت سازنده ملک است. اگر با مشاوران محلی مشورت کنید، مطمئناً سازندگان معروف و بدنام منطقه را می شناسند. اگر نمی توانید یک مشاور مناسب در محله خود پیدا کنید، حتما باید تحقیقات محلی انجام دهید. با مشاهده چند نمونه از پروژه‌های نوساز، سابقه سازنده‌های محلی را کاوش کنید. شما می توانید از خانه هایی با سال ساخت بیش از 2 سال تا 5 سال شروع کنید.

این را هم در نظر داشته باشید که صرفا توجه به صحبت های سازنده برای اعتماد به او کافی نیست. بلکه باید ملک به صورت تخصصی بازرسی شود. بنابراین، کار با کارشناسان ساختمانی یا مشاوران مورد اعتماد مفید خواهد بود.

خرید خانه نوساز و شناخت سازنده ملک

بررسی جزئیات ساختمانی و امکانات

خانه های نوساز علاوه بر جذابیتی که به دلیل نو و دست نخورده بودن وسایل آنها دارند باید به طور کامل بررسی شوند. زیرا یک ملک می تواند تجهیزات داخلی بسیار خوبی داشته باشد اما از نظر کیفیت و کارایی امتیاز پایینی داشته باشد. از جمله نکاتی که قبل از خرید خانه نوساز و در حین بازدید باید به آن توجه کنید موارد زیر است:

  1. خوش نقشه بودن و استاندارد بودن نقشه ساختمان و فضای داخلی ملک
  2. پنجره ها دو جداره می باشد
  3. با کفپوش مناسب
  4. سیستم گرمایش و سرمایش استاندارد
  5. دیوار و کف قابل شستشو
  6. لوله کشی استاندارد
  7. تنظیم بودن فشار آب
  8. شیرآلات، دستگیره ها و سایر تجهیزات مورد استفاده در ملک با کیفیت خوب
  9. میزان نور و روشنایی خانه

نکته حقوقی خرید خانه نوساز: پایان کار

داشتن گواهی پایان کار برای خانه های نوساز یکی از مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید. زیرا برخی از خانه های نوساز دارای تخلفات ساختمانی هستند. علاوه بر این، ممکن است به اندازه کافی تخلفات ساختمانی در یک ملک وجود داشته باشد که گرفتن پایان کار برای خانه با مشکل مواجه شود. از سوی دیگر می توان به دلیل تخلفات بیش از حد و عدم رعایت قوانین حکم تخریب‌ ‌ملک را صادر کرد. بنابراین همیشه به‌دنبال خرید خانه نوساز از میان فایل‌هایی باشید که گواهی پایان کار دارند.

قرارداد دوره تضمین

حتی پس از بررسی امکانات رفاهی و شرایط زندگی یک خانه نوساز، برای محکم کردن آن با فروشنده قرارداد دوره تضمین منعقد کنید. این قرارداد بین 6 ماه تا 1 سال است. طبق این قرارداد، فروشنده موظف در صورت ایجاد هرگونه عیب و ایراد در ساختمان و تجهیزات آن، آن‌ها را برطرف کند. این شرایط به خریدار کمک می کند تا کمتر درگیر مشکلات مربوط به خرید خانه نوساز باشد.

توجه به سند تفکیکی ملک پیش از خرید خانه نوساز

سند تفکیکی ملک، سندی الزامی برای خانه‌های نوساز است. داشتن این سند بسیاری از مشکلات حقوقی ملک را حل می کند. هنگام ساخت ساختمان در یک قطعه زمین، اسناد قبلی باطل می شود و سند مالکیت تفکیکی جدیدی  صادر می شود. این سند از سوی اداره ثبت اسناد و املاک کشور صادر می‌شود و با استفاده از گواهی پایان‌کار امکان دریافت آن وجود دارد.

قبل از خرید خانه جدید، مطمئن شوید که این سند وجود دارد و درست است. به یاد داشته باشید که رعایت نکات قانونی برای جلوگیری از چالش های احتمالی آینده است. اصلا از بررسی‌ها نگران نباشید و هیچ ملکی را پیش از بررسی کامل خریداری نکنید.

جمع‌بندی

خرید خانه نوساز در کنار جذابیت های خود مشکلات و چالش هایی دارد. املاک نوساز در کنار مزایایی که دارند، از آزمون سکونت پذیری عبور نکرده اند. بنابراین، آنها باید به طور کامل و با جزئیات بررسی شوند. با این حساب قبل از خرید این نوع خانه باید نقشه ملک را به دقت بررسی کنید و در صورت مناسب بودن قسمت های دیگر را نیز بررسی کنید.از طرفی پس از بررسی ملک باید قیمت منصفانه ای برای آن پیدا کنید. بررسی‌های ساختمانی مانند تأسیسات و همچنین اسناد حقوقی را هم فراموش نکنید.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *