تیزرینگ
تیزرینگ
چگونه فرزندمان را به خواندن زبان‌های دیگر تشویق کنیم؟

چگونه فرزندمان را به خواندن زبان‌های دیگر تشویق کنیم؟

چگونه فرزندمان را به خواندن زبان‌های دیگر تشویق کنیم؟

کودکان دنیا را به شیوه های جدید بهتر از بزرگسالان می بینند و این آنها را به بهترین کاندید برای یادگیری یک زبان جدید تبدیل می کند.

از هر کسی که در یک خانواده دو زبانه بزرگ شده است بپرسید، و آنها می دانند که کودکان کوچکتر کلمات و زبان های جدید را مانند یک اسفنج جذب می کنند. مغز از بدو تولد تا 5 سالگی در بیشترین حالت انعطاف پذیر است. یعنی زمان شروع یادگیری در این سن بهترین زمان است.

در این مقاله از تیزرینگ با ما همراه باشید تا تاثیر یادگیری زبان های دیگر بر زبان مادری را بررسی کنیم و شما را با روشی موثر در آموزش زبان های خارجی آشنا کنیم.

تاثیر یادگیری زبان خارجی روی زبان مادری

هری چوگانی، متخصص مغز و اعصاب اطفال و مدیر مرکز PET کودکان در بیمارستان کودکان میشیگان در دیترویت، معتقد است زمان یادگیری زبان های خارجی در دوره پیش دبستانی و دبستان است. زیرا در این سن مواد شیمیایی مغز برای شروع یادگیری فعال تر هستند. وقتی یادگیری زبان های خارجی را تا دبیرستان به تعویق می اندازیم، در واقع یک پدیده بیولوژیکی را نادیده می گیریم.

هنگامی که کودکان یک زبان خارجی را با زبان خود مقایسه می کنند، درک ماهیت زبان مادری برای آنها آسان تر می شود. در سال 1961، مطالعات نشان داد که دانش‌آموزان انگلیسی زبانی که به زبان خارجی آموزش می‌بینند، در آزمون‌های گرامر، خواندن و حتی ریاضیات انگلیسی بهتر عمل می‌کنند.

نانسی رودز، مدیر مطالعات زبان های خارجی در مرکز زبان شناسی در واشنگتن می گوید: «یادگیری یک زبان خارجی خلاقیت و مهارت های شناختی را افزایش می دهد. مزایای یادگیری زبان اولیه شامل بهبود عملکرد کلی مدرسه و مهارت های برتر حل مسئله است. او می‌گوید: «هرچه کودکان بیشتر در مورد زبان خارجی بیاموزند، زبان مادری خود را بیشتر می‌فهمند». حتی بچه هایی که با شنیدن صدا و پژواک بداخلاق می‌شوند.

تاثیر یادگیری زبان خارجی روی زبان مادری

قرار دادن کودکان در معرض فرهنگ‌های جدید از طریق زبان خارجی

یادگیری زودهنگام یک زبان خارجی، پلی بین فرهنگ ها ایجاد می کند. هریت بارنت، مشاور آموزشی شورای آمریکایی آموزش زبان‌های خارجی، می‌گوید: «در سنین پایین، تفاوت‌های فرهنگی متفاوت و جالب دیده می‌شوند، نه درست یا غلط». او می‌گوید: «این قرار گرفتن زودهنگام با روش‌های دیگر صحبت کردن و انجام کارها در زمانی که بچه‌ها جوان هستند و باز هستند، مؤثر است».

امروزه آموزش زبان انگلیسی به صورت آنلاین،  پکیج و کلاس های حضوری در دسترس است که شما با توجه به اهداف و توانایی های فرزندتان بهترین کلاس ها را انتخاب می کنید.

وقتی با کودکان و دانش‌آموزان روی یک زبان خارجی کار می‌کنید، از یک روش آموزشی رایج به نام پاسخ فیزیکی کامل (TPR) استفاده کنید. رویکرد چند حسی این روش به خوبی به نیازهای طیف وسیعی از سبک‌ها و تفاوت‌های یادگیری پاسخ می‌دهد.

هدف TPR ایجاد ارتباط مغزی بین گفتار و عمل برای بهبود یادگیری زبان و واژگان است. این روش استرس را برای دانش آموزان به ویژه دانش آموزان جوان تر و مبتدی کاهش می دهد.

قرار دادن کودکان در معرض فرهنگ‌های جدید از طریق زبان خارجی

مزایای یادگیری زبان از طریق TPR

روش TPR روشی عالی برای کمک به دانش‌آموزان برای درک واقعی هدف و معنای یک زبان خارجی، فراتر از ترجمه ساده جملات است. هماهنگی حرکات بدن با یادگیری زبان ارتباط جدایی ناپذیری با یادگیری موثر دارد.

روش TPR برگرفته از شیوه‌ی آموزش زبان مادری به نوپایان است. یعنی معلم برای آموزش هم عمل را انجام می‌دهد و هم آن را نشان داده و می‌گوید. به طور مثال، عمل مسواک زدن را با انگشت کشیدن روی دندان‌ها و بیان جمله در زبان جدید نشان می‌دهد. این برنامه از ترکیب حواس چندگانه، سبک‌های یادگیری و تکنیک‌ها برای ایجاد یک محیط تعاملی استفاده می‌کند.

سخن پایانی

یادگیری یک زبان جدید برای بسیاری از دانش آموزان و کودکان دشوار است. اما روش ها و تکنیک هایی در گذشته برای ساده سازی این فرآیند ابداع شد و استفاده از آن ها در قرن بیست و یکم می تواند یادگیری زبان را ساده کند. یکی از این روش ها TPR است. در این روش مربی سعی می کند با حرکات فیزیکی دست ها و سایر قسمت های بدن، ضمن تلفظ کلمات و جملات، عمل مورد نظر را نشان دهد. استفاده از این روش برای آموزش کودکان پیش دبستانی بسیار موثر است. زیرا مغز از بدو تولد تا 5 سالگی بیشترین قدرت یادگیری را از خود نشان می دهد.

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *