تیزرینگ
تیزرینگ
آیا آب تصفیه شده برای گیاهان ضرر دارد؟

آیا آب تصفیه شده برای گیاهان ضرر دارد؟

آیا آب تصفیه شده برای گیاهان ضرر دارد؟

آبیاری بخش ضروری مراقبت از گیاهان برای کمک به رشد و شکوفایی آنها است. هنگام آبیاری گیاهان، نباید آنها را زیاد یا کم آبیاری کنید. اما آیا می دانستید که استفاده از آب مناسب می تواند به طور قابل توجهی رشد گیاه را تحت تاثیر قرار دهد؟ کارشناسان توصیه می کنند هنگام آبیاری گیاهان از آب تصفیه شده یا به اصطلاح نرم استفاده نکنید. در واقع، استفاده از آب تصفیه شده می تواند در دراز مدت باعث آسیب جدی به ریشه، رشد یا تخریب گیاهان شود.

چرا آب تصفیه برای گیاهان مضر است؟

اگرچه آب تصفیه شده مزایایی در کاهش رسوب آهک در لوله ها و زهکش ها دارد، اما برای آبیاری گیاهان ایده آل نیست. از آنجایی که آب نرم حاوی مقدار زیادی سدیم است که می تواند مواد مغذی ضروری را که گیاهان برای رشد نیاز دارند از بین ببرد. سدیم (نمک) بیش از حد برای اکثر گیاهان مضر است. سدیم همچنین با سایر مواد معدنی ضروری مانند کلسیم و پتاسیم مقابله می کند. کلسیم و پتاسیم مورد نیاز گیاهان هستند، بنابراین سدیم در واقع می تواند بر توانایی گیاه در جذب چنین مواد مغذی تأثیر بگذارد. سدیم همچنین با گذشت زمان بر کیفیت خاک تأثیر می گذارد زیرا توانایی آن در نگهداری آب و همچنین ساختار خاک را تغییر می دهد. بنابراین اگر گیاهان شما علائم آسیب یا پژمرده شدن را نشان می دهند، ممکن است به دلیل آب نامناسب باشد. آب نرم باعث افزایش میزان سدیم در خاک می شود که می تواند به ریشه ها آسیب برساند و رشد گیاه را متوقف کند. علاوه بر این، آب لوله کشی حاوی عناصر قوی سرب و کلر است.

چرا گیاهان با آب تصفیه شده می‌میرند؟

همانطور که در بالا گفتیم، آب نرم سرشار از سدیم است. گیاهانی که با آب حاوی سدیم آبیاری می شوند، در نهایت شروع به تشکیل یک لایه نمک در سطح بستر خاک می کنند. مثل این است که پوست کثیف منافذ شما را می بندد. در نتیجه آب و مواد مغذی سالم به ریشه گیاه نمی رسد و پژمرده می شود و می میرد. همچنین، اگر سطح نمک در خاک شما خیلی زیاد شود، گیاهان دیگر قادر به رشد نخواهند بود.

چه نوع آبی برای گیاهان بهتر است؟

بهترین نوع آبی که برای آبیاری گیاهان مناسب است آب باران است، زیرا به طور طبیعی عاری از مواد شیمیایی است. راه‌های مختلفی برای جمع‌آوری و استفاده‌ی مجدد از آب باران وجود دارد، اما ساده‌ترین راه این است که از یک بشکه‌ی بزرگ استفاده کنید. اگر آب شما برای نوشیدن مناسب است، پس برای گیاهان نیز مناسب است. آب باران جمع‌آوری ‌شده گزینه‌ی بهتری برای آبیاری گیاهان است، زیرا فاقد کلر و سایر مواد شیمیایی است که در آب لوله‌کشی یافت می‌شود. همچنین سرشار از مواد مغذی است که برای گیاهان مفید است. همچنین می‌توانید از آب لوله کشی (تصفیه نشده) برای گیاهان استفاده کنید ولی در صورتی که آب چند ساعت بماند و سپس گیاهان را با آن آبیاری کنید. با این کار برخی از مواد شیمیایی آب ته نشین می‌شود.

کلام آخر

هر اثری از سدیم یا سایر مواد شیمیایی مضر در آب می تواند گیاهان و خاک را تحت تأثیر قرار دهد یا از بین ببرد. البته هر گیاهی نیازهای مراقبتی متفاوتی دارد. بنابراین مطالعه گیاهان خود و تعیین میزان و نوع آب برای آبیاری گیاهان و نوع خاک بسیار مهم است.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *