تیزرینگ

بهترین روش های ترک سیگار

وبلاگ , سلامت

۱ شهریور ۱۴۰۲ 121 بازدید
تیزرینگ
بهترین روش های ترک سیگار

بهترین روش های ترک سیگار

بهترین روش های ترک سیگار

پشت سر گذاشتن سال کهنه و ورود به سال جدید انگیزه ای برای تلاش بیشتر است. ما با امید و اشتیاق به تغییرات مثبت و پایدار در زندگی خود فکر می کنیم.اگر در سال جدید به فکر ترک سیگار هستید؛ با یادگیری فرایند ترک آن به موفقیت در این زمینه خواهید رسید.

۱.اجازه ندهید که ترس از ترک سیگار شما را فلج کند

هر فرد سیگاری از نزدیک شدن به روزی که شروع به برنامه ریزی برای ترک سیگار کند می ترسد. آیا به طور ناگهانی پر از شک می شوید و به این فکر می کنید که آیا کار درست را انجام می دهید؟ شاید باید صبر کنید تا کمتر مشغله و استرس داشته باشید؟ وقتی به اعتیاد خود به نیکوتین فکر می کنید، به خود می گویید هفته یا ماه آینده زمان بهتری برای ترک سیگار خواهد بود.

اجازه ندهید ترس از ترک سیگار قبل از شروع کار شما را متوقف کند. وقتی زمانش رسید، با اطمینان آخرین سیگار را له کنید. شما قادر به انجام آن هستید و مزایای این تصمیم در انتظار شماست.

۲.از دفترچه ترک سیگار استفاده کنید

یک دفترچه برای ترک سیگار آماده کنید و ابتدا دلایل ترک سیگار را بنویسید. به لیست مزایا و معایب سیگار از دیدگاه یک سیگاری سابق نگاهی بیندازید و از آن برای تهیه لیست دقیق خود استفاده کنید.

وقتی بارها و بارها چیزی را به خود یادآوری می کنیم. ما آن را باور می کنیم. با توجه به دفترچه ترک می توانید میزان دستیابی به اهداف و پیشرفت خود را بررسی کنید.

۳.به دنبال پشتیبان بگردید

تشویق و حمایت افرادی که به موفقیت شما اهمیت می دهند. نقش مهمی در موفقیت شما دارد. جلب حمایت خانواده و دوستان همراه با انجمن های آنلاین بسیار مفید است. این انجمن ها گروهی فعال از افراد در شرایط مشابه شما هستند که 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته در دسترس هستند. می توانید ابتدا به عنوان مهمان وارد این گروه ها شوید و نظرات افراد سیگاری سابق را بخوانید و سپس نظرات خود را ارسال کنید.

۴.هوشمندانه غذا بخورید

در ابتدا بدن شما برای ترک سیگار شوکه می شود. مواد شیمیایی موجود در دود سیگار مضر هستند، ولی شما به لحاظ جسمانی به آنها اعتیاد پیدا کرده‌اید هنگامیکه سیگار را ترک می‌کنید؛ متوجه فقدان این مواد می‌شوید.

اگر می‌خواهید سوخت مورد نیاز بدن خود را برای عملکرد صحیح فراهم کنید، باید با ناراحتی ناشی از ترک سیگار مقابله کنید و آن را به حداقل برسانید.

خوردن غذاهای خوشمزه اشکالی ندارد اما نباید در مصرف آن زیاده روی کرد زیرا احساس بی حالی و اضافه وزن خواهید داشت. غذاهای مناسب را در اختیار آنها قرار دهید. البته در حال حاضر باید به غذاهای سالم دسترسی داشته باشید و این شرایط به ترک سیگار محدود نمی شود.

۵.آب بنوشید

آب به دفع سموم باقی مانده در بدن شما کمک می کند و شما را از بازگشت به سیگار باز می دارد. وقتی بدن خود را به خوبی آبرسانی می کنید، به طور کلی احساس بهتری دارید. البته، این شرایط به شما کمک می کند تا با علائم ترک نیکوتین کنار بیایید.

۶.به اندازه کافی بخوابید

زمانی که خسته هستید بیشتر سیگار می کشید و انرژی کمتری برای مقاومت در برابر وسوسه دارید. هر شب هشت ساعت کامل بخوابید و در صورت نیاز به طور پراکنده در طول روز چرت بزنید.

اگر بعد از ترک سیگار مشکل خواب دارید؛ می توانید دو ساعت قبل از خواب به پیاده روی طولانی بروید تا خود را خسته کنید. بی خوابی یکی از علائم ترک نیکوتین است.

۷.تحرک داشته باشید

اگر قبل از ترک سیگار به طور منظم ورزش می کردید، عالی است. همین روند را ادامه دهید. اگر نه، از همین حالا شروع کنید. فعالیتی را انتخاب کنید که از آن لذت می برید، این امر امکان ادامه فعالیت ورزشی را افزایش می دهد. به این ترتیب از اضافه وزن جلوگیری می کنید و در بدنتان اندورفین تولید می کنید که حس خوب شما را افزایش می‌دهد.

نیم ساعت ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید. پیاده روی برای اکثر مردم ساده ترین کار است و راه حلی فوری برای وسوسه سیگار کشیدن است. وقتی احساس خستگی می کنید؛ 15 دقیقه در اطراف خانه قدم بزنید تا دوباره سرحال و آرام شوید.

اگر بیماری خاصی دارید که انجام فعالیت ورزشی رویش تأثیر می گذارد. پس با پزشک خود مشورت کنید. این در صورتی است که اخیراً غیر فعال بوده اید. بسیار مهم است

۷.تحرک داشته باشید

۸.هر روز دوباره با خودتان عهد ببندید

یک روز عادی تصمیم گرفتی و به خودت قول دادی که سیگار را ترک کنی. هر روز بدون سیگار شما را قوی تر می کند. ممکن است در ابتدای ترک سیگار چنین احساسی نداشته باشید، اما با روالی که در پیش گرفته اید. اعتماد کنید و بدانید که زمان می تواند شما را درمان کند و هر شب قبل از رفتن به رختخواب، یک دفترچه ترک سیگار بردارید و چند یادداشت در مورد آن روز بنویسید. با جمع شدن روزها به سرعت پیشرفت خود را خواهید دید.

هنگامیکه وقت می‌گذارید و به ارزش کارتان فکر می‌کنید برای ترک سیگار تا آخر عمر، اراده پیدا می‌کنید.

۹.مثل اسفنج عمل کنید

همه ما می دانیم که سیگار برای بدن ما مضر است، اما اگر شما هم مانند سایر افراد سیگاری هستید. پس از مشاهده مطالب مرتبط با مضرات سیگار، اجتناب می کنید. چشمان خود را باز کنید و خطرات سیگار را مطالعه کنید. با این کار از نظر ذهنی برای موفقیت در ترک سیگار آماده می شوید.

۱۰.بپذیرید و با آن کنار بیایید

برنامه ترک را به راحتی انجام دهید و وسوسه سیگار کشیدن را بپذیرید. با این وسوسه ها مبارزه نکنید، از نظر احساسی از آنها عبور کنید. بیشتر این وسوسه ها بیش از سه تا پنج دقیقه طول نمی کشد. این وسوسه ها را نشانه ای از بهبودی بدن خود بدانید.

۱۱.خودتان را سرزنش نکنید

ترک سیگار در حکم یک هدیه است و به شما آسیبی نمی رساند. شما نباید خودتان را به خاطر عدم توانایی سیگار کشیدن سرزنش کنید. آیا می خواهید برای رهایی از یک اعتیاد کشنده سیگار را ترک کنید؟ اینهمان چشم انداز شما است. با چهارچوب ذهنی مثبت ادامه دهید.

۱۲.صبور باشید

یک شهر در یک روز ساخته نمی شود. به همین ترتیب، برای یک روز یا یک هفته نمی توانید سیگار را ترک کنید. اکثر افراد سیگاری قبل از ترک سیگار به مدت 20 سال یا بیشتر سیگار می کشیدند. به همین دلیل، شما نیاز به صبر برای مدت طولانی دارید. روی رها کردن الگوهای قدیمی و اتخاذ الگوهای جدید و سالم تمرکز کنید. هر روزی که بدون سیگار می گذرد؛ این شما را به رهایی نهایی نزدیکتر می کند. امسال سال خوبی برای ترک سیگار است. از این فرصت استفاده کنید

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *