تیزرینگ
تیزرینگ
نکات مهم انتخاب محله برای خرید و اجاره خانه

نکات مهم انتخاب محله برای خرید و اجاره خانه

نکات مهم انتخاب محله برای خرید و اجاره خانه

خانه مکانی امن در زندگی شماست. جایی که سقفی بالای سر شماست و می توانید با انتخاب های درست زندگی با کیفیتی داشته باشید. البته در انتخاب خانه نباید تنها به نقشه ملک، قیمت آن و سال ساخت آن توجه کرد. زیرا نوع محله در افزایش کیفیت زندگی و آرامشی که در خانه دارید نقش بسزایی دارد. اگر محله ای که قصد زندگی در آن را دارید به هر دلیلی آسایش و آرامش لازم را برای شما فراهم نکند به مرور زمان مشکلاتی به وجود می آید که شما را مجبور به نقل مکان از محله می کند. بنابراین قبل از سرمایه گذاری و خرید ملک به عنوان خریدار یا اجاره کننده باید به انتخاب محله توجه کرد. به همین منظور در این مقاله قصد داریم شما را با نکات مهم در انتخاب محله برای خرید یا اجاره خانه آشنا کنیم.

انتخاب محله و توجه به امکانات رفاهی آن

اهمیت امکانات رفاهی دسترسی محله به بازارهای روزانه، مراکز خرید، سوپرمارکت ها، میوه فروشی ها و نانوایی هاست. اگر این مراکز به محل زندگی شما نزدیک هستند، دیگر نیازی به پرداخت هزینه حمل و نقل برای دسترسی به آنها یا خرید آنلاین و منتظر تحویل آنها ندارید. خرید کالاهای ضروری؛ مانند نان، لبنیات، میوه ها و غیره. یکی از مواردی است که باید روزانه یا چند روز در هفته ارائه شود. بنابراین اگر این مراکز به محل زندگی شما نزدیک باشد، این نیازهای روزانه را به راحتی و با آسودگی بیشتر برآورده خواهید کرد. با این حساب هنگام بازدید از ملکی که قصد خرید آن را دارید، توجه به مغازه ها و مراکز خرید اطراف آن را فراموش نکنید تا از امکانات رفاهی مطمئن شوید و از انتخاب محله پشیمان نشوید.

انتخاب محله و توجه به امکانات رفاهی آن

دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی

نکته دیگری که در انتخاب خانه مورد نظر باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید، دسترسی محله به وسایل حمل و نقل عمومی است. امکاناتی مانند اتوبوس های شهری، تاکسی ها و پایانه های تاکسیرانی، اتوبوس های سریع السیر و مترو. اگر نزدیک این وسایل باشید و از آنها استفاده کنید در زمان و هزینه خود صرفه جویی خواهید کرد.

همچنین باید در نظر داشته باشید که حمل و نقل عمومی در حین نزدیک بودن به راحتی قابل دسترسی است.به عنوان مثال شاید پایانه تاکسیرانی تنها ۲۰۰ متر با ملک شما فاصله داشته باشد؛ اما دسترسی به آن به دلیل قرارگیری در آن سوی بزرگراه برای شما مشکل باشد. بنابراین در زمان انتخاب ملک و انتخاب محله، حتماً به این مورد توجه داشته باشید.

ترافیک محله

در شهرهای بزرگ و محله‌های با تراکم جمعیت بالا، ترافیک مشکلی است که نگرانی‌های زیادی را ایجاد می‌کند. شدت تردد به ویژه در ساعات اولیه صبح و به سمت عصر حداکثر است. حال تصور کنید ملکی که قصد خرید آن را دارید در محله ای با ترافیک بالا و خیابان ها و کوچه های باریک واقع شده است. در این صورت به دلیل ترافیک زیاد باید مسیری 5 دقیقه ای را در حدود نیم ساعت طی کنید. پس مراقب ترافیک محله باشید.

اگر قصد بازدید از ملک را دارید، سعی کنید در ساعات اوج ترافیک از محله دیدن کنید و حجم ترافیک را بررسی کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که نزدیکی ملک شما به مراکز خرید، مراکز درمانی، مدارس و ساختمان های دولتی نقش زیادی در ترافیک سنگین در ساعات کاری دارد.

ترافیک محله

همسایه‌ها و بافت و فرهنگ اهالی محله

موضوع مهم دیگری که باید در خرید خانه به آن توجه کنید، همسایه‌ها و بافت اهالی محله است. در شهرهای بزرگ معمولاً اهالی شهرهای دیگر در بعضی از محله‌ها ساکن می‌شوند. همچنین ممکن است یک محله بافت مذهبی‌نشین داشته باشد،‌که بیشتر ساکنان آن مذهبی‌تر هستند.

توجه به این نکات به شما به عنوان خریدار یا مستاجر کمک می‌کند تا محله مناسب زندگی‌تان را بهتر انتخاب کنید. در این صورت از زندگی در محله مورد نظر لذت بیشتری خواهید برد.

سخن آخر

به طور کلی، عوامل زیادی در انتخاب محله برای سکونت مؤثر هستند. علاوه بر این چند عامل مهم، عوامل دیگری از جمله امنیت محله، مجاورت با مراکز تفریحی، دسترسی به جاده های اصلی، فاصله محله از مناطق گسل‌ها و مناطق زلزله‌خیز،  استاندارد بودن خیابان‌ها و شهرسازی استاندارد محله نیز در انتخاب محله مناسب مهم است.

بنابراین به عنوان یک خریدار یا مستاجر باید علاوه بر توجه به ویژگی های خانه ای که قصد معامله آن را دارید، به محله آن نیز توجه کنید و از آن غافل نشوید.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *