تیزرینگ
تیزرینگ
دلیل بو گرفتن لباس‌ها بعد از شستن با لباسشویی

دلیل بو گرفتن لباس‌ها بعد از شستن با لباسشویی

دلیل بو گرفتن لباس‌ها بعد از شستن با لباسشویی

گاهی اوقات بعد از شستن لباس ها در ماشین لباسشویی، لباس ها بوی بد می دهند. حتی اگر از بهترین مارک ماشین لباسشویی استفاده کنید، ممکن است این اتفاق بیفتد. اما چه چیزی باعث بوی بد لباس می شود؟ در این مقاله از تیزرینگ به بررسی علل بدبو شدن لباس ها می پردازیم و راه حل هایی برای شما ارائه می دهیم.

پر کردن بیش از حد لباسشویی

اول از همه، یکی از بزرگترین اشتباهات در استفاده از ماشین لباسشویی پر کردن بیش از حد آن است، شاید فکر کنید اگر لباس های زیادی را در ماشین لباسشویی قرار دهید، می توانید در هزینه خود صرفه جویی کنید، اما اینطور نیست. هنگامی که لباس ها در محفظه شستشو فشرده می شوند، نمی توانند به خوبی تکان بخورند و این روند تمیز کردن را دشوار می کند. علاوه بر این، مواد شوینده قادر به پخش شدن بین لباس ها نخواهد بود. به هر حال، لباس های شما به احتمال زیاد دارای لکه و بو خواهند بود زیرا به درستی شسته نشده اند. بنابراین یکی از دلایل بوی بد لباس ها پر شدن بیش از حد ماشین لباسشویی است.

ماشین لباسشویی سرریز علاوه بر بو گرفتن لباس‌ها از خشک شدن کامل لباس ها جلوگیری می کند زیرا وزن لباس ها زیاد است. برای جلوگیری از آسیب رساندن به ماشین لباسشویی و تمیز کردن لباس، آن را بیش از ظرفیت ماشین لباسشویی پر نکنید.

چرخه‌ی کوتاه شستن لباس

زمانی که عجله دارید یا می خواهید در مصرف انرژی صرفه جویی کنید، معمولا از گزینه شستشوی سریع استفاده می کنید. این گزینه لباس های شما را در کمترین زمان ممکن شستشو می دهد و برخی از چرخه ها 20 دقیقه طول می کشد. با استفاده از این گزینه لباس های شما در زمان کمتری شسته می شوند و زمان آبکشی کمتر می شود، بنابراین لباس ها به خوبی شسته نمی شوند. بنابراین با این گزینه امکان بو گرفتن لباس ها وجود دارد.

از گزینه شستشوی سریع برای لباس های معمولی استفاده نکنید. هر چه زمان شستشو بیشتر باشد، بو و لکه ها از بین می روند. از طرفی می توانید دمای شستشو را کاهش دهید تا در مصرف انرژی صرفه جویی کنید، اما توجه داشته باشید که این کار بر روند تمیز کردن لباس ها تاثیر می گذارد. شستن با آب داغ برای ضدعفونی کردن لباس و جلوگیری از بو گرفتن آنها ضروری است.

چرخه‌ی کوتاه شستن لباس

مقدار نامناسب مواد شوینده

هر چه مواد شوینده بیشتر باشد، لباس تمیزتر نمی‌شوند. با افزودن بیش از حد مواد شوینده به ماشین لباسشویی، در واقع مانع کارایی تمیز کردن آن می شوید. این کار باعث ایجاد کف اضافی می شود و از هم زدن لباس جلوگیری می کند. در واقع مالش و چرخاندن لباس به تمیز شدن لباس کمک می کند. علاوه بر این، ماشین لباسشویی شما ممکن است مواد شوینده اضافی را در خود حل نکند و لباس های شما را زبر و خشک کند و احتمال واکنش بیشتر با پوست حساس را افزایش دهد. در نتیجه یکی از دلایل بوی بد لباس استفاده زیاد از مواد شوینده است.

تمیز نکردن ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی شما هر از چند گاهی نیاز به تمیز کردن دارد. صابون و آب باقی مانده در دستگاه با هر بار استفاده ته نشین می شود و باعث ایجاد کف صابون، کپک و رسوب آهک می شود. با گذشت زمان، این رسوبات منجر به بوی بد ماشین لباسشویی می شود. این بو در هنگام شستشو به لباس منتقل می شود. بنابراین اگر متوجه بوی بد لباس شدید، حتما ماشین لباسشویی را چک کنید.

برای جلوگیری از بو گرفتن لباس ها، ماشین لباسشویی را مرتب تمیز کنید. تمیز کردن ماشین لباسشویی بسیار آسان است. برای این منظور می توانید از محلول شستشوی ماشین لباسشویی یا محصولات خانگی استفاده کنید. می توانید از سرکه سفید یا سفید کننده استفاده کنید، اما هرگز آنها را مخلوط نکنید زیرا گاز کشنده کلر تولید می کنند. همچنین باید فیلتر، کشوی مواد شوینده و واشر لاستیکی را تمیز کنید. بهتر است درب و کشوی مواد شوینده را باز بگذارید تا بوی بد لباسشویی خارج شود. ماشین لباسشویی شما باید ماهی یکبار تمیز شود.

درست خشک نشدن لباس‌ها

اگر لباس‌هایتان هنگام بیرون آوردن از ماشین لباسشویی بو نمی‌دهند، اما پس از خشک شدن بوی بد می‌دهند، احتمالاً در فرآیند خشک کردن مشکلی وجود دارد. اگر لباس ها به اندازه کافی سریع خشک نشوند، کپک ها رشد می کنند و همین کپک ها باعث بوی دادن لباس ها می شود. اگر لباس ها را در داخل خانه آویزان کنید و لباس ها به اندازه کافی از هم فاصله نداشته باشند، بو می گیرند. همچنین در صورت مرطوب بودن محیط و عدم تهویه مناسب، بوی بدی ایجاد می شود. مطمئن شوید که قفسه خشک کن را بیش از حد شلوغ نکنید و فضای کافی برای خشک شدن هر لباس بگذارید. لباس های ضخیم را با فاصله ای قرار دهید تا هوا از بین لباس ها عبور کند. برای تهویه بهتر، پنجره ها را باز کنید و یک رطوبت گیر بخرید. بهترین راه برای خشک کردن لباس زیر نور خورشید است.

درست خشک نشدن لباس‌ها

گذاشتن لباس‌ها در لباسشویی به مدت طولانی

ماندن لباس های شسته شده در ماشین لباسشویی باعث ایجاد کپک می شود. این کپک علت بو گرفتن لباس‌ها است و می تواند در ماشین لباسشویی رسوب کند و لباس های بعدی همان بوی را بدهد. این کپک برای افراد مبتلا به آلرژی و مشکلات تنفسی نیز مشکل ایجاد می کند. همیشه تایمر ماشین لباسشویی را فعال کنید تا سریع لباس ها را بیرون بیاورید و آویزان کنید. همچنین لباس های خیس را بین لباس های خشک قرار ندهید.

استفاده از نرم‌کننده‌ی لباس

از نرم‌کننده‌ی لباس برای معطر کردن لباس استفاده می‌شود. اما این نرم‌کننده‌ها ممکن است باعث بوی بد لباس‌ها شوند. مایع نرم‌کننده یک پوشش روی لباس‌ها ایجاد می‌کند در نتیجه آب و مواد شوینده نمی‌توانند به لباس‌ها نفوذ کنند. در واقع نرم‌کننده اثر شست‌وشوی لباس‌ها را کاهش می‌دهد. در نتیجه لکه‌ها و بو‌ها در الیاف لباس‌ها قفل می‌شوند و با هر بار استفاده این لایه ضخیم‌تر می‌شود. برای این که لباس‌هایتان بوی تمیزی بدهد از نرم‌کننده لباس استفاده نکنید. از دلایل بو گرفتن لباس‌ها استفاده از نرم‌کننده است. به جای نرم‌کننده لباس یک چهارم فنجان سرکه‌ی سفید استفاده کنید. سرکه‌ لباس‌ها را نرم می‌کند و بویی باقی نمی‌گذارد. فقط به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از سرکه، سفید‌کننده را از ماشین لباسشویی دور نگه دارید.

کلام آخر

گاهی اوقات لباس ها بعد از شستن در ماشین لباسشویی هنوز بوی بدی می دهند. این بوی بد دلایل مختلفی دارد. استفاده نادرست از مایع لباسشویی، استفاده از نرم کننده، تمیز نکردن ماشین لباسشویی و ر‌ها کردن لباس‌ها در ماشین لباسشویی به مدت طولانی می‌تواند باعث بو گرفتن لباس‌ها شود.

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *