تیزرینگ
تیزرینگ
۱۲ چیزی که هرگز نباید در زیرزمین نگهداری کنید

۱۲ چیزی که هرگز نباید در زیرزمین نگهداری کنید

۱۲ چیزی که هرگز نباید در زیرزمین نگهداری کنید

زیرزمین خانه برای کسانی که انباری ندارند گزینه بسیار مناسبی است و می توانید وسایلی که همیشه مورد استفاده نیستند مانند چمدان در آن قرار دهید. اما قطعاً نمی توان همه چیز را در زیرزمین نگهداری کرد، زیرا علاوه بر ایجاد شلختگی،می‌تواند صدمات جبران ناپذیری ناشی از آب گرفتگی، آفات، تغییرات دما و رطوبت را به وسایل وارد کند. در اینجا مواردی وجود دارد که هرگز نباید در زیرزمین خود نگهداری کنید.

۱. غذای فاسد شدنی

حشرات یا شاید بدتر از آن جوندگان می توانند غذا را بو کنند و به بسته بندی های پلاستیکی یا کاغذی راه پیدا کنند. علاوه بر این، غذا می تواند در شرایط نامناسب سریعتر فاسد شود. به همین ترتیب، از نگهداری ویتامین ها، داروها و مکمل ها در زیرزمین خودداری کنید. نگهداری مواد غذایی مانند سبزیجات کنسرو شده که در آن کاملا بسته و درزبندی شده اند در زیرزمین خانه مشکلی ندارد. در غیر این صورت بهتر است یک انباری جداگانه در آشپزخانه ایجاد کنید و سایر محصولات غذایی را در آنجا نگهداری کنید.

۲. غذا‌ی حیوانات خانگی

غذای سگ، غذای گربه یا سایر غذای حیوانات خانگی، مانند غذای انسان، نباید در زیرزمین نگهداری شود زیرا آفات می توانند وارد بسته ها شوند. سعی کنید غذای حیوانات خانگی را در مکانی با دمای متعادل مانند آشپزخانه، اتاق لباسشویی طبقه بالا یا حتی یک گلخانه نگهداری کنید.

۳. پارچه‌های نازک و ظریف

هر گونه وسایل ظریف و نازک مانند لباس نوزاد، حیوانات عروسکی یا لباس عروسی، خز، چرم و جیر را نباید در زیرزمین نگهداری کرد زیرا به شدت مستعد کپک هستند. بسته به مواد ممکن است مقداری لباس در زیرزمین خانه نگهداری شود. این لباس ها باید محکم بسته بندی شوند، به درستی برچسب زده شوند و در قفسه های بالای زمین قرار گیرند تا از مشکلاتی مانند خیس شدن و کنه ها جلوگیری شود.

۴. ملحفه

ملحفه ها را نباید به دلایل مشابه لباس ها در زیرزمین نگهداری کرد. بالش‌ها، پتوها، ملحفه‌ها و حتی کیسه‌خواب‌ها در صورت قرار گرفتن در معرض رطوبت بالا احتمالا کپک زده و بوی رطوبت می‌دهند. بهتر است وسایل خواب را در کمد یا زیر تخت نگهداری کنید.

۴. ملحفه

۵. اسباب بازی

از نگهداری اسباب بازی ها در زیرزمین که در معرض تغییرات دما هستند، خودداری کنید. اسباب بازی های فلزی ممکن است زنگ بزنند و اسباب بازی های پلاستیکی یا چوبی به دلیل رطوبت زیاد کپک بزنند. بهتر است از روش تعویض اسباب بازی استفاده کنید. همچنین می توانید تعدادی اسباب بازی جمع آوری کنید و آنها را در قفسه های اتاق بازی یا اتاق جایزه نگه دارید و همزمان چندین اسباب بازی به کودک خود بدهید.

۶. وسایل کاغذی

رطوبت در زیرزمین می تواند باعث از بین رفتن کاغذ شود. کاغذ نه تنها کپک را جذب می کند، بلکه به مرور زمان تغییر رنگ داده و نوشته ناخوانا می شود. بنابراین، به شدت توصیه می شود که اسناد، عکس ها، کتاب ها، مجلات، روزنامه ها و آثار هنری را کاملاً خارج از زیرزمین نگه دارید. برای نگهداری اقلام کاغذی می توانید از روش های زیر استفاده کنید.

  1. کاغذ‌های مهم مانند اظهارنامه مالیاتی یا اسناد بیمه را در یک کمد کوچک بایگانی در یک فضای اداری یا آشپزخانه قرار دهید.
  2. مدارک ضروری مانند گواهی تولد، فوت یا ازدواج، حکم طلاق، گذرنامه، سند خانه، سند خودرو و موارد دیگر را در گاوصندوق نسوز نگه دارید.
  3. عکس‌ها را در جعبه یا آلبوم قرار دهید و برای امنیت بیشتر آن‌ها را به صورت دیجیتالی اسکن کنید.
  4. هر کتابی را که دیگر نمی‌خواهید اهدا کنید یا در قفسه‌های خانه به عنوان دکور قرار دهید.

۷. یادگاری‌ها

یادگاری‌ها می توانند شامل تی شرت دبیرستانی، نامه یا کارت پستال، عکس، مدال، میراث خانوادگی و غیره باشند. در صورت بروز فاجعه ای مانند آب گرفتگی، این دستگاه ها از بین می روند. بهتر است این وسایل ارزشمند را در یک قفسه بلند در کمد قرار دهید. همچنین می توانید برخی از یادگاری ها را قاب کرده و به دیوار آویزان کنید.

۸. مبلمان و دکوراسیون خانه

هر چیزی که از چوب ساخته شده باشد می تواند به راحتی در زیرزمینی با رطوبت بالا ترک بخورد، بنابراین از گذاشتن مبلمان در زیرزمین خانه خودداری کنید. اشیاء عتیقه و فرش را نباید در زیرزمین قرار داد. برای نگهداری فرش، آن را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و در گوشه ای از خانه به صورت عمودی نگه دارید.

۹. هیزم

سطوح بالای رطوبت می‌تواند چوب را پوسیده و فاسد کند، بنابراین نگهداری هیزم خریداری شده در زیرزمین ممکن است برای شما هزینه داشته باشد. مکانی در اتاق نشیمن یا بیرون برای نگهداری هیزم ایجاد کنید.

۹. هیزم

۱۰. وسایل الکترونیکی

تغییرات دما و رطوبت می‌تواند به راحتی وسایل الکترونیکی را خراب کند. در نتیجه اگر یک پخش‌کننده‌‌ی DVD  قدیمی در زیرزمین دارید قطعاً تا الان خراب شده است. می‌توانید فضایی را در میز تلویزیون، میز قهوه یا کمد دفتر کار باز کنید و وسایل الکترونیکی قدیمی را در آن قرار دهید. همچنین اگر از این وسایل استفاده‌ای ندارید می‌توانید آن را به مرکز بازیافت تحویل بدهید.

۱۱. باتری

باتری ها، مانند وسایل الکترونیکی، پس از قرار گرفتن در معرض رطوبت برای مدت طولانی، می توانند فرسوده شوند. باتری همچنین می تواند گازهای مضری از خود ساطع کند و حتی در صورت داغ شدن بیش از حد منفجر شود. بنابراین توصیه می شود باتری ها را کاملا از زیرزمین خانه دور نگه دارید. باتری ها را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

۱۲. مواد شیمیایی قابل اشتعال و خطرناک

در بیشتر مواقع قوطی‌های رنگ و مواد تمیزکننده در زیرزمین نگهداری می‌شوند. اما این کار خطرناک است، به خصوص اگر منبع گرمایشی در زیرزمین وجود دارد. هر چیزی که قابل اشتعال است از رنگ گرفته تا پروپان باید دور از آبگرمکن، کوره یا حتی خشک‌کن نگهداری شود. اگر مواد شیمیایی در مکانی با تهویه‌ی مناسب نگهداری نشوند، نشت کرده و گاز‌های خطرناکی آزاد می‌کنند و اگر ظرف خیلی داغ شود، مایعات یا گاز‌های قابل احتراق ممکن است منفجر شوند. مطمئن شوید این مواد در فضای باز و دور از هرگونه گرما قرار دارد. از یک قفسه‌ی بلند در گاراژ یا سوله برای نگهداری آفت کش‌ها، کود‌ها، مواد شیمیایی و قوطی‌های رنگ استفاده کنید.

کلام آخر

معمولاً از زیرزمین خانه به عنوان انباری استفاده می شود و ما خیلی چیزها را آنجا می گذاریم. اما بهتر است از نگهداری برخی از اقلام مانند مواد غذایی، وسایل چوبی و کاغذی، پارچه و مواد قابل احتراق در زیرزمین خودداری شود. باتری ها و قوطی های رنگ در صورت قرار گرفتن در معرض حرارت می توانند منفجر شوند و صدمات جبران ناپذیری به بار آورند.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *