تیزرینگ
تیزرینگ
بهترین مواد غذایی آبرسان بدن؛ ۲۵ خوراکی پرآب

بهترین مواد غذایی آبرسان بدن؛ ۲۵ خوراکی پرآب

بهترین مواد غذایی آبرسان بدن؛ ۲۵ خوراکی پرآب

آب برای سلامت بدن بسیار مهم است، اما فقط نوشیدن آب کافی نیست. شما می توانید با مصرف برخی مواد غذایی بدن خود را آبرسانی کنید. در این مقاله بهترین غذاهای آبرسانی را برای شما آورده ایم که بیش از 80 درصد آب دارند و با مصرف آنها نه تنها بدن خود را آبرسانی می کنید، بلکه مواد مغذی ضروری را نیز به بدنتان می رسانید. با ما همراه باشید.

۱. هندوانه (۹۱٫۴۵‌درصد)

1 فنجان هندوانه ورقه شده حداقل نصف فنجان آب دارد و یکی از آبرسان ترین میوه ها است. این میوه شیرین علاوه بر آب حاوی فیبر، آنتی اکسیدان، ویتامین C، ویتامین A، چندین نوع ویتامین B، پتاسیم، روی، مس و منیزیم است.

این در حالی است که 1 فنجان هندوانه تنها 45.6 کالری دارد.

۲. خیار (۹۶٫۷۳‌درصد)

خیار حاوی بیش از 96 درصد آب است و بهترین سبزی برای آبرسانی به بدن است. خیار همچنین منبع غنی پتاسیم، فسفر، منیزیم و مقدار کمی کلسیم است. اگرچه این سبزی مانند سایر میوه ها و سبزیجات مواد مغذی خاصی ندارد، اما حاوی ترکیبی به نام «کوکوربیتاسین» است که بر اساس شواهد علمی ضد دیابت است.

۳. توت‌فرنگی (۹۰٫۹۵‌درصد)

حدود 91 درصد وزن توت فرنگی را آب تشکیل می دهد و این میوه خوشمزه سرشار از ویتامین C است و در عین حال آنتی اکسیدان های موجود در توت فرنگی با رادیکال های آزاد مبارزه کرده و از آسیب آنها جلوگیری می کند. توت فرنگی سرشار از فیبر و کم کالری است.

۴. پرتقال (۸۶٫۷۵‌درصد)

هر پرتقال متوسط ​​حاوی نصف فنجان آب است و منبع مطمئنی برای آبرسانی بدن است. پرتقال حاوی مقدار زیادی ویتامین C، فیبر و پتاسیم است. مرکبات به جذب آهن سایر غذاها به بدن کمک می کنند.

پرتقال علاوه بر مواد مغذی فوق حاوی انواع ویتامین های گروه B، منیزیم، سلنیم و مس است.

۴. پرتقال (۸۶٫۷۵‌درصد)

۵. طالبی (۹۰٫۱۵‌درصد)

تقریبا 90 درصد خربزه را آب تشکیل می دهد و هر واحد از این میوه بیش از نیم فنجان آب به بدن شما می رساند. خربزه سرشار از ویتامین C و فیبر است. در عین حال مانند سایر میوه ها و سبزیجات نارنجی رنگ، طالبی حاوی بتاکاروتن است که بدن آن را به ویتامین A تبدیل می کند.

۶. کاهو (۹۵٫۶۴‌درصد)

کاهو،‌ چه کاهو پیچ (چینی) و چه نوع رومی آن، منبعی عالی برای آبرسانی بدن‌ است. البته کاهوهایی با برگ‌های سبزتر مواد مغذی بیشتری دارند. محتوای آب کاهو پیچ بیشتر از کاهوی رومی است. کاهوی رومی ویتامین‌های A، C و فیبر به بدنتان می‌رساند. کاهو پیچ هم حاوی فیبر، ویتامین‌های K و A، مواد معدنی پتاسیم و روی است. در ضمن هر دو نوع کاهو کربوهیدرات بسیار کمی دارند.

۷. کرفس (۹۵٫۴۳‌درصد)

این سبزی ترد و سبز روشن، کالری، پروتئین و کربوهیدرات کمی دارد، اما آب و فیبر بالایی دارد. کرفس همچنین حاوی ویتامین های A، K و اسید فولیک و ماده معدنی پتاسیم است.  کرفس میان‌وعده خوبی است که همراه با کره بادام یا بادام‌زمینی غذای خوبی می‌شود.

۸. آب نارگیل

آب نارگیل فواید زیادی برای بدن دارد و نه تنها یک مرطوب کننده خوب است، بلکه حاوی ویتامین C و الکترولیت هایی مانند منیزیم و پتاسیم است که برای بدن ضروری هستند.

۹. گریپ‌فروت

گریپ فروت سرشار از آب، فیبر و ویتامین C است، این میوه از خانواده مرکبات را می توان با صبحانه یا سالاد میل کرد.

۱۰. سیب (۸۵٫۵۶‌درصد)

سیب انواع مختلفی دارد، از قرمز تیره تا سبز روشن. به طور کلی، سیب منبع عالی آب و ایده آل برای آبراسانی بدن است. این میوه ترد و خوشمزه علاوه بر آب، سرشار از فیبر، ویتامین C و آنتی اکسیدان هایی مانند کوئرستین و کاتچین است. این مواد از بدن در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کنند.

۱۱. هلو (۸۸٫۸۷‌درصد)

شاهی سرشار از آب، ویتامین A (حاصل از بتاکاروتن)، ویتامین C، فولات، کلسیم، آهن و ویتامین E است. این سبزی خوشمزه که به صورت خام یا پخته مصرف می شود، دارای مقدار مناسبی ویتامین K، تیامین، ویتامین B6، پتاسیم و ید و البته سدیم و کالری بسیار کمی دارد.

۱۱. هلو (۸۸٫۸۷‌درصد)

۱۲. شاهی (۹۳‌درصد)

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

۱۳. گوجه‌فرنگی (‌۹۴٫۵۲درصد)

بیشتر مردم گوجه فرنگی را یک سبزی می دانند، اما از نظر گیاه شناسی این غذا میوه ای غنی از فیبر، ویتامین C و K، فولات و پتاسیم است. در عین حال، گوجه فرنگی علاوه بر آب فراوان، حاوی آنتی اکسیدان لیکوپن است و از آسیب سلولی جلوگیری می کند.

۱۴. کدوسبز (۹۲٫۷۳‌درصد)

کدو سبز سرشار از آب و مواد مغذی مانند منگنز، پتاسیم، منیزیم، ویتامین های A، C، K و همچنین فیبر است. علاوه بر این، کدو سبز دارای آنتی اکسیدان هایی مانند لوتئین و زآگزانتین است که می تواند از آسیب DNA در بدن جلوگیری کند.

۱۵. اسفناج (۹۱٫۴‌درصد)

این سبزی سرشار از آب، فیبر و مواد مغذی است. اسفناج منبع عالی منیزیم، کلسیم، آهن، پتاسیم، ویتامین A، ویتامین K و فولات است و پایه اصلی سالادهای مختلف محسوب می شود. برخی افراد نیز از این سبزی برای تهیه اسموتی میوه های شیرین استفاده می کنند. طعم کمی تلخ اسفناج با ترکیب میوه های شیرین متعادل می شود.

۱۶. تربچه (۹۵‌درصد)

تربچه فواید زیادی دارد. این سبزی حاوی آنتی اکسیدان، فیبر، ویتامین C و مقدار زیادی آب است. تربچه را می توان با غذا یا با سالاد میل کرد.

۱۷. کلم‌برگ (‌۸۹٫۶۳‌‌‌درصد)

کلم‌برگ یا کیل حدود ۹۰‌درصد آب دارد و با مصرف آن بخشی از آب موردنیاز بدن تأمین می‌شود. این گیاه برگ‌سبز سرشار از ویتامین‌های A، C، K و مواد مغذی دیگر چون کلسیم، فیبر، پروتئین و اسیدهای چرب امگا ۳ است.

کلم‌برگ منبعی عالی آهن، انواع ویتامین‌های B و گیامغذی‌های ضدالتهاب است.

۱۸. کلم‌بروکلی (۸۹٫۳‌درصد)

وقتی بیشتر مردم به غذاهای آبرسان فکر می کنند، کمتر به کلم بروکلی فکر می کنند. در حالی که این سبزی حدود 90 درصد آب دارد. علاوه بر این، بروکلی دارای چندین نوع مختلف آنتی اکسیدان است و حاوی فیبر، آهن، پتاسیم، ویتامین C و ویتامین K است.

کلم بروکلی را بخارپز یا خام بخورید تا بیشتر مواد مغذی آن را دریافت کنید.

۱۹. هویج (۸۸٫۲۹‌درصد)

هویج حاوی حدود 89 درصد آب است و غذای خوبی برای آبرسانی به بدن است. علاوه بر این، هویج سرشار از رنگدانه بتاکاروتن است و این ترکیب پیش ساز ویتامین A در بدن است. بنابراین، این سبزی ریشه ای منبع عالی ویتامین A است، رنگ نارنجی روشن هویج به دلیل وجود این رنگدانه است. البته هویج به رنگ های دیگری نیز وجود دارد، مثلاً ارغوانی، اما هسته آن نارنجی است.

۱۹. هویج (۸۸٫۲۹‌درصد)

۲۰. مارچوبه (۹۴‌درصد)

مارچوبه معمولا تفت‌داده، کبابی یا خام مصرف می‌شود. این گیاه به‌ هر شکلی که استفاده شود، به یک‌اندازه آب به بدن می‌رساند.

۲۱. فلفل دلمه‌ای (۹۲‌درصد)

فلفل دلمه‌ای حاوی مقدار زیادی آب است و ۱۰۰ گرم آن ۳۱ گرم کالری، ۱ گرم پروتئین و ۶ گرم کربوهیدرات دارد. این نوع فلفل که رنگ‌های سبز، قرمز، زرد و نارنجی دارد، برای تهیه غذاها و سالادهای مختلفی به‌ کار می‌رود.

۲۲. گل‌کلم (۹۲‌درصد)

گل کلم دارای مواد مغذی بسیاری از جمله ویتامین C، K، B6، فولات و پتاسیم است. این گیاه یکی از بهترین غذاها برای تامین آب بدن است و جالبتر اینکه گل کلم پخته آب بیشتری نسبت به خام دارد. علاوه بر این، این گیاه سرشار از فیبر است.

۲۳. آناناس (۸۶‌درصد)

این میوه خاردار و استوایی علاوه‌بر آب فراوانی که دارد، سرشار از مواد مغذی همچون ویتامین C، منیزیم، پتاسیم، منگنز و ویتامین‌های B است. همچنین آناناس حاوی ماده بروملین، آنزیمی با اثرات ضدالتهابی، است که برای درمان سینوزیت، آرتروز و مشکلات گوارشی مفید است.

۲۴. ماست ساده (۸۸‌درصد)

ماست ساده با محتوای بیش از ۸۰‌درصد آب سرشار از پروتئین و بسیار خوش‌طعم است. این ماده خوراکی لبنی را می‌توان همراه با غذاهای مختلف مصرف کرد و از فواید آن بهره‌مند شد.

۲۵. شیر کم‌چرب (‌‌۹۰٫۸۴‌درصد)

شیر کم‌چرب نوشیدنی مغذی و مفیدی است که با بیش از ۹۰‌درصد آب بدن را پرآب نگه می‌دارد. همچنین شیر منبع خوبی از کلسیم، ویتامین D و پروتئین است. اگر به لاکتوز حساسیت ندارید، می‌توانید با مصرف شیر کم‌چرب بدنتان را پرآب نگه دارید.

کلام آخر

هیدراته ماندن چیزی بیش از نوشیدن آب است. برای اینکه بدنتان همیشه هیدراته و سالم بماند، غذاهای آبرسان بیشتری مصرف کنید. همانطور که در این مقاله گفتیم، میوه ها و سبزیجات بهترین گزینه برای آبرسانی به بدن هستند.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *