تیزرینگ
تیزرینگ
ترس چیست؛ همه‌چیز درباره روانشناسی ترس

ترس چیست؛ همه‌چیز درباره روانشناسی ترس

ترس چیست؛ همه‌چیز درباره روانشناسی ترس

ترس چیست؟ ترس احساسی پایه شامل واکنش بیوشیمیایی و واکنش هیجانی فرد است که به ما در مورد وجود خطر یا احتمال آسیب هشدار می دهد، خواه این خطر فیزیکی باشد یا روانی. در این مقاله در مورد انواع ترس، علائم، تشخیص و درمان آن صحبت می کنیم.با ما همراه باشید.

نحوه عملکرد ترس چیست؟

گاهی ترس ناشی از تهدیدهای واقعی است و گاهی از خطرات تصوری ناشی می شود. اگرچه ترس پاسخی طبیعی به برخی موقعیت ها است، اما می تواند منجر به پریشانی و ناراحتی شود. علاوه بر این، ترس می تواند نشانه برخی از اختلالات روانی از جمله اختلال هراس، اختلال اضطراب اجتماعی، فوبیا و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) باشد.

ترس از 2 پاسخ اساسی به انواع خاصی از تهدیدها تشکیل شده است. پاسخ بیوشیمیایی و واکنش عاطفی که در زیر به هر یک از آنها می پردازیم.

۱. واکنش بیوشیمیایی

ترس یک احساس طبیعی و یک مکانیسم بقا است. وقتی با تهدیدی مواجه می شویم، بدن به روش های خاصی به آن تهدید واکنش نشان می دهد. واکنش های فیزیکی به ترس شامل تعریق، افزایش ضربان قلب و افزایش آدرنالین است که ما را بیش از حد هوشیار می کند. به این پاسخ فیزیکی، پاسخ «جنگ یا گریز» نیز گفته می شود، به این معنی که بدن برای دفاع از خود یا فرار آماده می شود. یک واکنش بیوشیمیایی نوعی تحول تکاملی است، یک واکنش خودکار که برای بقای ما بسیار مهم است.

۲. واکنش عاطفی

۲. واکنش عاطفی

واکنش عاطفی به ترس به شخصیت و خلق‌وخوی فرد بستگی دارد. در واقع واکنش مغز به ترس مشابه احساسات مثبتی مانند شادی و هیجان است، به همین علت واکنش احساسی افراد به ترس متفاوت ست. برخی از افراد مدام به‌دنبال افزایش آدرنالین بدنشان با انجام ورزش‌های هیجانی یا قرارگرفتن در سایر موقعیت‌های هیجان‌انگیز مانند تماشای فیلم‌های ترسناک‌اند. برخی دیگر به احساس ترس واکنش منفی نشان می‌دهند و به هر قیمتی از موقعیت‌های ترس‌آور اجتناب می‌کنند. گرچه واکنش فیزیکی افراد به ترس یکسان است، واکنش احساسی به ترس بسته به شخصیت فرد ممکن است مثبت یا منفی باشد.

علائم ترس

ترس معمولاً علائم جسمی و احساسی دارد. اگرچه هر فرد ممکن است علائم متفاوتی از ترس را تجربه کند، برخی از علائم رایج عبارتند از:

 1. لرز؛
 2. تعریق؛
 3. تنگی نفس؛
 4. خشکی دهان؛
 5. حالت تهوع؛
 6. ناراحتی معده؛
 7. درد قفسه سینه؛
 8. افزایش ضربان قلب.

علاوه بر علائم جسمی، افراد ممکن است علائم روانی مانند ناراحتی، احساس ناتوانی یا احساس نزدیکی به مرگ را تجربه کنند.

ریشه ترس چیست؟

ترس فوق العاده پیچیده است و هیچ دلیل ریشه ای واحدی ندارد. برخی از ترس ها می توانند ناشی از تجربیات یا ضربه های روحی باشند، در حالی که علت برخی از ترس ها ناشناخته است. برخی از علل رایج ترس عبارتند از:

 

 1. وقایع تخیلی؛
 2. عوامل ناشناخته؛
 3. رویدادهای آینده؛
 4. خطرات واقعی زیست‌محیطی؛
 5. برخی از اشیا یا موقعیت‌های خاص (مانند عنکبوت، مار، ارتفاع، پرواز).
ریشه ترس چیست؟

انواع ترس

برخی از انواع مختلف اختلالات اضطرابی که با ترس مشخص می شوند عبارتند از:

 1. آگورافوبیا؛
 2. اختلال هراس؛
 3. فوبیای خاص؛
 4. اختلال اضطراب جدایی؛
 5. اختلال اضطراب فراگیر؛
 6. اختلال اضطراب اجتماعی؛
 7. اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

تشخیص ترس

اگر دائما و بیش از حد می ترسید، به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما ممکن است شما را معاینه کند و آزمایش هایی را برای اطمینان از اینکه ترس و اضطراب شما به یک بیماری زمینه ای خاص مرتبط نیست، تجویز کند.

او همچنین ممکن است در مورد علائم اضطراب شما سوالاتی بپرسد، از جمله اینکه چقدر طول می کشد، چقدر شدید هستند و در چه موقعیت هایی آنها را تجربه می کنید. بسته به علائم، پزشک ممکن است ترس شما را به عنوان یک اختلال اضطرابی مانند فوبیا تشخیص دهد.

فوبیاها

یکی از جنبه های اختلالات اضطرابی ترس از ترسیدن است. در حالی که بیشتر مردم فقط از موقعیت های ترسناک می ترسند، افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی از ترسیدن می ترسند. این افراد واکنش به ترس را منفی تلقی می‌کنند و تمام تلاش خود را می‌کنند تا از این واکنش اجتناب کنند.

فوبیا ترس از موقعیتی است که هیچ خطر واقعی ندارد. اگرچه فرد مبتلا به فوبیا تشخیص می‌دهد که ترس او غیرمنطقی است، اما نمی‌تواند از واکنش ترس جلوگیری کند.

درمان ترس

قرار گرفتن مکرر در موقعیت های ترسناک منجر به نوعی آشنایی می شود که می تواند واکنش ترس را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. این رویکرد اساس برخی از درمان های فوبیا را تشکیل می دهد. درمان فوبیا بر اساس روانشناسی ترس بر تکنیک هایی مانند حساسیت زدایی سیستمیک و غرقه‌سازی تمرکز دارد. هر دو تکنیک بر اساس پاسخ های فیزیولوژیکی و روانی بدن برای کاهش ترس هستند.

۱. حساسیت‌زدایی سیستماتیک

این تکنیک شامل هدایت تدریجی در برخی موقعیت های نوردهی است. به عنوان مثال، برای فردی که از مار می ترسد، حساسیت زدایی سیستمیک شامل صحبت درمانگر در مورد مارها در اولین جلسه درمانی است. در جلسات بعدی، درمانگر به دقت فرد را راهنمایی می کند تا به تصاویر مارها نگاه کند، با مارهای اسباب بازی بازی کند و در نهایت مار زنده را لمس کند. این فرآیند شامل یادگیری و به کارگیری تکنیک های مقابله ای جدید برای مدیریت پاسخ ترس است.

۲. غرقه‌سازی

در تکنیک غرقه‌سازی، فرد در محیطی امن و کنترل‌شده در معرض موقعیت ترسناک قرار می‌گیرد تا ترسش کاهش یابد. این تکنیک باعث می‌شود فرد با اضطراب شدید مقابله کند و ترس او از آن موقعیت بسیار کاهش یابد.

مقابله با ترس

برای مهار اثرات فیزیکی، عاطفی و رفتاری ترس می‌توانید از چنین اقدامات مؤثر و در عین حال ساده‌ای استفاده کنید:

 1. حمایت اجتماعی دریافت کنید. وجود افراد حامی در زندگی شما مهار احساس ترس را برایتان راحت‌تر می‌کند.
 2. ذهن‌آگاهی را تمرین کنید. گرچه همیشه نمی‌توانید جلوی برخی از احساسات را بگیرید، آگاه‌بودن باعث می‌شود ترس را بهتر مهار کنید و افکار منفی را با افکار مفید و مثبت جایگزین کنید.
 3. از تکنیک‌های مدیریت استرس مانند تنفس عمیق، تمرینات آرام‌سازی پیشرونده عضلانی و تجسم هدایت‌شده استفاده کنید.
 4. مراقب سلامتی خود باشید. خوب غذا بخورید، ورزش کنید و هر شب به اندازه کافی بخوابید.

کلام پایانی

ترس یک احساس مهم است که می تواند از شما در برابر خطر محافظت کند، اما همچنین می تواند منجر به احساس طولانی مدت اضطراب شود. یافتن راه هایی برای کنترل ترس به شما کمک می کند بهتر با این احساسات کنار بیایید و اضطراب خود را کاهش دهید.

آیا هنگام ترس دچار اضطراب می شوید؟ به نظر شما علت ترس های بی مورد چیست و از چه راهکارهایی برای کنترل علائم ترس استفاده می کنید؟ لطفا نظرات و تجربیات ارزشمند خود را با ما و کاربران عزیز به اشتراک بگذارید.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *