تیزرینگ
تیزرینگ
بدترین درد دنیا؛ ۲۰ بیماری با شدیدترین دردها

بدترین درد دنیا؛ ۲۰ بیماری با شدیدترین دردها

بدترین درد دنیا؛ ۲۰ بیماری با شدیدترین دردها

درد احساس آزاردهنده‌ای است که ممکن است به‌علت ابتلا به بیماری‌های مختلف دچارش شویم. همه افراد هرازگاهی درد را تجربه می کنند، اما درد مزمن  متفاوت است و ادامه دارد و معمولا بیش از 6 ماه طول می کشد. منشا این نوع درد معمولا یک بیماری زمینه ای است. به نظر شما بدترین درد دنیا چیست؟ در این مقاله شما را با قوی ترین دردها آشنا می کنیم. با ما همراه باشید.

۱. سردردهای خوشه‌ای

سردرد خوشه ای نوع نادری از سردرد است که به دلیل شدت زیاد و الگوی رخ‌دادنش، «خوشه ای» نامیده می شود. این درد به قدری شدید است که توانایی انجام فعالیت های روزانه را از بین می برد. درد شدید در یک طرف سر و بی قراری از شایع ترین علائم این نوع سردرد است. این درد 5 تا 10 دقیقه پس از شروع به اوج خود می رسد و تا 3 ساعت تشدید می شود. پس از آن به تدریج از شدت درد کاسته می شود اما می توان آن را تا 8 بار در روز تکرار شود.

۲. زونا

هرپس زوستر یا زونا نوعی بیماری ویروسی است که اعصاب را هم درگیر می‌کند. زونا منجر به درد شدیدی می‌شود که با خارش پوست، سوزن‌سوزن‌شدن، بثورات پوستی و تاول‌های پر از مایع همراه است. ویروس واریسلا زوستر (VZV)، همان ویروسی که باعث آبله‌مرغان می‌شود، می‌تواند پس از ایجاد آبله‌مرغان در سلول‌های عصبی فرد به زندگی خود ادامه دهد. ممکن است این ویروس گاهی دوباره فعال و باعث ایجاد زونا شود. زونا یکی از دردناک‌ترین بیماری‌هاست. سن و ضعف سیستم ایمنی فرد او را مستعد ابتلا به این بیماری دردناک می‌کنند.

۳. شانه یخ‌زده

شانه یخ زده وضعیتی است که باعث سفتی و درد در مفصل شانه می شود. از علائم این بیماری می توان به درد شدید، محدودیت دامنه حرکتی و سفتی مفصل شانه اشاره کرد. علائم به تدریج شروع می شود و با گذشت زمان بدتر می شود. این درد معمولاً پس از 1 تا 3 سال از بین می رود.

۴. شکستگی استخوان

۴. شکستگی استخوان

ترک یا شکستگی می تواند در هر استخوانی در بدن ایجاد شود و باعث درد و التهاب شدید شود. شدت شکستگی بستگی به نیرویی دارد که باعث شکستگی شده است. بنابراین شکستگی استخوان انواع و شدت متفاوتی دارد. درد ناشی از شکستگی شدید است و می تواند منجر به محدودیت حرکت ناحیه آسیب دیده شود.

۵. سندرم درد منطقه‌ای پیچیده (CRPS)

این سندرم یک بیماری مزمن است که یک اندام (پا، بازو، ساق پا یا دست) را پس از آسیب درگیر می کند. سندرم درد ناحیه ای پیچیده معمولاً در اثر آسیب یا اختلال در عملکرد سیستم عصبی محیطی و مرکزی ایجاد می شود. معمولاً فرد درد و سوزش ناشی از این سندرم را «سوزن‌سوزن‌شدن» توصیف می کند. درد شدید، تغییر رنگ پوست و تورم اندام آسیب دیده از علائم این سندرم دردناک است.

۶. سکته قلبی

سکته قلبی یا انفارکتوس میوکارد (MI) یک وضعیت خطرناک است که در آن بخشی از قلب جریان خون خود را از دست می دهد. این عارضه یکی از علل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است. وقتی جریان خون به ماهیچه های قلب مسدود می شود، اکسیژن به قلب نمی رسد و سلول ها می میرند. درد ناشی از سکته قلبی به شرح زیر است:

  1. درد کوبنده قفسه سینه؛
  2. احساس فشار یا سفتی در قفسه سینه؛
  3. درد قفسه سینه که به بازوها، گردن و فک گسترش می‌یابد.

۷. بیرون‌زدگی دیسک

فتق دیسک بین‌مهره‌ای یا بیرون‌زدگی دیسک کمر وضعیتی است که در آن بالشتک نرم موجود بین استخوان‌های ستون فقرات به بیرون فشار می‌آورد. بیرون‌زدگی دیسک ممکن است اعصاب مجاور را تحریک کند و درنتیجه باعث درد و بی‌حسی یا ضعف در بازو یا پا شود. این درد پس از نشستن، ایستادن یا کمی راه‌رفتن تشدید می‌شود.

۸. بیماری سلول داسی‌شکل

کم خونی سلول داسی شکل گروهی از اختلالات خونی است که بر ساختار هموگلوبین، جزء حامل اکسیژن خون تأثیر می گذارد. هموگلوبین اسِ (S) افراد مبتلا به این بیماری شکل غیرعادی دارد که باعث می شود گلبول های قرمز خون این افراد به شکل داسی یا هلالی درآید. یکی از علائم اصلی کم خونی داسی شکل درد دوره ای است. درد زمانی شروع می شود که گلبول های قرمز داسی شکل در رگ های خونی کوچک در شکم، مفاصل و قفسه سینه جمع می شوند و جریان خون را مسدود می کنند. در برخی موارد، آنها همچنین می توانند باعث درد استخوان شوند.

۹. آرتریت

آرتریت وضعیتی است که باعث التهاب یک یا چند مفصل در بدن می شود. علائم اصلی این بیماری درد و سفتی مفاصل است که تحرک فرد را مختل می کند و با افزایش سن بدتر می شود. استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید و آرتریت نقرسی شایع ترین انواع آرتریت هستند. درد مفاصل ناشی از آرتریت آرترالژی نامیده می شود.

۱۰. میگرن

میگرن یک سردرد ضربان دار است که باعث درد متوسط ​​تا شدید در یک طرف سر می شود. این درد معمولا با حالت تهوع، استفراغ و حساسیت به نور و صدا همراه است. میگرن می تواند ساعت ها یا حتی روزها ادامه داشته باشد. سردرد میگرنی آنقدر شدید است که فرد را از انجام فعالیت های روزانه باز می دارد.

۱۱. سیاتیک

سیاتیک دردی است که در طول مسیر عصب سیاتیک (طولانی ترین عصب بدن) منتشر می شود. هنگامی که این عصب تحریک شده یا تحت فشار قرار می گیرد، فرد درد را تجربه می کند. درد از پایین ستون فقرات شروع می شود و به لگن و ساق پا گسترش می یابد. این درد می تواند متوسط ​​یا شدید باشد و  و همراه با گزگز، ضعف و بی حسی در پای آسیب دیده همراه باشد. درد شدید سیاتیک توانایی حرکت را از بین می برد.

۱۲. سنگ کلیه

سنگ کلیه زمانی تشکیل می‌شود که حجم ادرار کاهش یابد یا اجزای تشکیل‌دهنده سنگ در ادرار بیش‌ از حد باشد. این عارضه ممکن است در ابتدا هیچ علائمی ایجاد نکند و فرد یک‌باره با درد شدید در پهلو و پشت و زیر دنده‌ها مواجه شود.

۱۳. آپاندیسیت

التهاب آپاندیس (کیسه کوچک و نازکی که به روده بزرگ متصل است) آپاندیسیت نامیده می شود. آپاندیس می تواند ملتهب شود و درد شدید ایجاد کند. در موارد شدید، آپاندیس ملتهب می‌تواند ترکیده و منجر به پریتونیت (عفونت جدی پوشش داخلی شکم) شود. شایع ترین علامت آپاندیسیت دردی است که از نزدیک ناف شروع می شود و به سمت راست پایین شکم گسترش می یابد. این درد در عرض چند ساعت بسیار شدید می شود، اما حتی قبل از اینکه شدید شود، فرد در هنگام حرکت یا تنفس عمیق احساس درد شدید می کند.

۱۳. آپاندیسیت

۱۴. اندومتریوز

اندومتریوز عارضه‌ای دردناک است که در آن بافتی که آندومتر را می‌پوشاند، خارج از رحم رشد می‌کند. ممکن است این بافت حتی در لوله‌های فالوپ، تخمدان‌ها و بافت پوشاننده لگن هم رشد کند. ممکن است فرد حین قاعدگی یا قبل و بعد از آن دچار این درد شود. برخی از زنان ممکن است درد شدید ناتوان‌کننده‌ای را حس کنند. برخی هم این درد شدید را هنگام رابطه جنسی یا ادرارکردن یا بعد از آنها حس می‌کنند.

۱۵. نقرس

نقرس نوعی آرتریت است که در برخی افراد که اسید اوریک خونشان زیاد است، ایجاد می‌شود. این عارضه باعث درد شدید، سفتی و تورم در مفصل (معمولا مفصل شست پا) می‌شود. این درد طوری توصیف می‌شود که گویی پا آتش گرفته است.

۱۶. نورالژی سه‌قلو

نورالژی سه قلو، که برخی آن را بدترین درد دنیا می‌نامند، یک بیماری دردناک است که عصب سه قلو (عصب پنجم جمجمه‌ای) را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری یکی از دردناک ترین بیماری های شناخته شده است که باعث درد شدید و سوزش یا احساس شوک الکتریکی در چشم ها، لب ها، پوست سر، بینی، فک بالا، پیشانی و فک پایین می شود.

۱۷. پانکراتیت حاد

پانکراتیت حاد یک التهاب ناگهانی پانکراس است که می تواند خفیف یا شدید و خطرناک باشد. علل اصلی پانکراتیت حاد سنگ کیسه صفرا و سوء مصرف الکل است. علامت اصلی این عارضه درد شدید شکم است. علائم شایع پانکراتیت حاد عبارتند از:

  1. تب؛
  2. استفراغ؛
  3. حالت تهوع؛
  4. درد بالای شکم که به پشت گسترش می‌یابد و بعد از خوردن غذا بدتر می‌شود.

۱۸. زخم معده

زخم معده زخمی است که در پوشش داخلی معده ایجاد می شود. درد معده شایع ترین علامت این بیماری است. این درد را می توان در هر نقطه از شکم از ناف تا سینه حس کرد. درد ممکن است مدت کوتاهی طول بکشد یا تا ساعت ها ادامه یابد. معمولا این درد زمانی شروع می شود که معده خالی یا بسیار پر است.

۱۹. فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا وضعیتی است که باعث ایجاد درد در سراسر بدن می شود (درد عضلانی اسکلتی گسترده). این وضعیت می تواند با خستگی، مشکلات خواب و ناراحتی عاطفی یا روانی همراه باشد. بیماران مبتلا نسبت به سایرین نسبت به درد حساس تر هستند. فیبرومیالژیا معمولاً پس از ضربه فیزیکی، عفونت، استرس روانی یا جراحی رخ می دهد.

۲۰. درد بعد از جراحی

درد بعد از جراحی به‌دلیل اختلال در یکپارچگی پوست ایجاد می‌شود، اما شدت و ویژگی درد به نوع جراحی انجام‌شده بستگی دارد.

به صفحه اصلی تیزرینگ سر بزنید

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *